Walt Disney World Resort’ten 43 bin işçiye ücretsiz izin

Disney World işçilerini temsil eden 6 sendikanın oluşturduğu koalisyonun (STC) yaptığı açıklamaya göre, 19 Nisan itibarıyla ücretsiz izne çıkarılan işçilerin kıdem ve ücret haddinde de değişiklik olmayacak.

0

Walt Disney World tema parkı bir hafta içinde bünyesinde çalışan sendikalı 43 bin işçiyi ücretsiz izne çıkaracağını duyurdu. Dünya genelindeki koronavirüs salgını nedeniyle tema parkı mart ayında kapatılmıştı.

İşçilerin hemen Florida‘daki işsizlik yardımından faydalanabileceği ve bir yıla kadar sağlık, diş ve hayat sigortasından yararlanabileceği belirtildi. Disney World işçilerini temsil eden 6 sendikanın oluşturduğu koalisyonun (STC) yaptığı açıklamaya göre, 19 Nisan itibarıyla ücretsiz izne çıkarılan işçilerin kıdem ve ücret haddinde de değişiklik olmayacak. Açıklamada, “Bu sendikanın hoşuna giden bir karar değil ancak şirketin bu durumda işten çıkarma ve ücretsiz izin hakkı var. Sendikanın anlaşması Disney‘deki 43 bin sendikalı için, ABD‘de ücretsiz izne çıkarılan ya da işten çıkarılan diğer tüm işçilere kıyasla daha güçlü koruma ve yarar sağlıyor” dendi.

Sendika, kapanma sırasında “zorunlu görevlerdeki” yaklaşık sendikalı 200 işçinin işine devam edeceğini ve kıdemlerine göre poziyonlara yerleştirileceğini aktardı. Krizin ne kadar süreceği bilinmezken salgının ardından işçilerin işlerine geri dönebileceği vurgulandı. Disney ayrıca şu anda çalışması elzem olmayan yönetici poziyonundaki, maaşlı ya da saat bazlı sendikalı olmayan çalışanlarını da ücretsiz  izne çıkarabileceğini duyurdu. 77 bin çalışanıyla Disney World Resort ülkede tek alanda en fazla işçinin çalıştığı yer konumunda bulunuyor. Disney World’e ait tema parkları, eğlence merkezleri ve oteller mart ayı ortasında kapanmıştı. 19 Nisan’a kadar belirsizlik nedeniyle evlerinde kalan işçilere ödeme yapılmasına karar verilmişti.

Florida eyaletindeki Universal Orlando ve SeaWorld Orlando ile bu şirketlerin ülkedeki diğer şubeleri de geçen ay koronavirüs salgını nedeniyle kapılarını kapatmıştı. SeaWorld çalışanlarının yüzde 90’ınını ücretsiz izne çıkardığını duyurmuştu.

Independent Türkçe
Önceki İçerikWalt Disney World Resort’ten 43 bin işçiye ücretsiz izin
Sonraki İçerikCovid-19’u yenen Tom Hanks “Saturday Night Live”ı sundu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments