Wimbledon’da ilk Türkçe tiyatro oyunu: “Seher ile Ali”

Şamil Yılmaz'ın kaleme aldığı “Seher ile Ali”, Wimbledon'da sahnelenecek ilk Türkçe oyun olma özelliği taşıyor.

0

“Çünkü masallar sınır bilmez” sloganı ile yoluna devam eden “Seher ile Ali” 16 Mart 16:00’da Wimbledon Rutherford Theatre‘da, 16 yaş ve üzeri tiyatro severleri bekliyor.

Geçtiğimiz sezon ve Kasım ayında Tower Theatre’da kapalı gişe olarak sahnelenen “Seher ile Ali” yeni bir hayat kurmak için pavyondan kaçan Seher ve Ali’nin bir otel odasındaki 70 dakikalık hikayesini çok çarpıcı bir biçimde anlatıyor. Efes Premium restoranın ana sponsorluğunda, Babylon restoran ve Lapiola Wimbledon restoran, Kingston Food Centre ve Robin Food online alışveriş platformunun da destekleri ile Wimbledon’da ilk kez sahnelenecek olan Seher ile Ali aynı zamanda Wimbledon’da ilk kez sahnelenecek Türkçe Tiyatro olma özelliğine de sahip. İzleyenler tarafından çok sevilen, her anını soluksuz izlediğimiz “Seher ile Ali” nin katman katman açılan hikayesini Türkiye’nin son dönem en önemli oyun yazarlarından birisi olarak kabul edilen Şamil Yılmaz kaleme almış.

Mavi Productions‘ın yapımcılığını üstlendiği “Seher ile Ali”, arabesk ruh halinin getirdiği iniş çıkışlarla beraber, kadınlık-erkeklik rollerine, Seher ile Ali’nin ilişkisi üzerinden bakıyor. “Seher ile Ali”, bir aşk hikayesine bakarken, iktidar ve sistem karşısında ezilen, ötekileştirilen, görülmek istenmeyen insanların, doğdukları cinsel rolleri ile de nasıl köşeye sıkıştıklarına dair trajikomik bir hikâye sunuyor.

Eda Çatalçam’ın hem yönetip hem de Seher rolünü üstlendiği oyunda, Ali rolünü ise Türkiye’de pek çok tiyatro ve televizyon projesine imza atmış, geçen yıl oynadığı “Fısıltılar” filmi ile İskoçya “Feel The Reel” Film Festivali’nde “En iyi Erkek Oyuncu” ödülünü alan Fatih Dönmez üstleniyor. 22 yıllık tiyatro yolculuklarına Londra’da devam eden Eda Çatalçam ve Fatih Dönmez; “Seher ile Ali” yi Wimbledon’da İngilizce altyazı ile Türkçe olarak sahneleyecekler. Wimbledon’da sahnelenecek ilk Türkçe tiyatro olma özelliğini de üstlenen Seher ile Ali, zamansız ve mekânsız, her döneme ait evrensel hikayesi ile siz tiyatro severleri pek çok duygu haline sürükleyecek gibi görünüyor.

16 Mart tarihinde Wimbledon Rutherford Theatre’da saat 16:00’da sahnelenecek oyun 16 yaş ve üzeri seyirciye dönük olarak Türkçe oynanacak ve İngilizce çevirisi de üst yazı ile takip edilebilecek.

Tarih: 16 Mart 2024
Saat: 16:00
Yer: Wimbledon Rutherford Theatre
Adres: Wimbledon High School Mansel Rd, London SW19 4AB

Oyunun biletleri £20 ve aşağıdaki linkten temin edilebilir:

Önceki İçerikLeyan Senay’dan ilk single: “Bluetiful”
Sonraki İçerik2024 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments