Yapay zeka, insanları daha zeki hale getirecek

0

Beynin karmaşık işleyişine yetişmenin zor olduğuna dikkat çeken nörobiyolog Terrence Sejnowski, insanların yapay zeka sayesinde daha da yetenekli hale gelecekleri görüşünde.

Yapay zekadaki ilerlemelerin insanlar için olumsuz sonuçları olacağına dair tezleri reddeden bazı uzmanlara göre bu teknoloji bizleri daha da zeki hale getirecek.

Kaliforniya San Diego Üniversitesi Nörobiyoloji Profesörü Terrence Sejnowski’ye göre insan beyninin çalışma prensibine göre modellenen yapay zeka aslında yeteneklerimizi artırıyor.

‘Derin Öğrenme Devrimi’ adlı kitabı kapsamında konuyu analiz eden Sejnowski’ye göre yeteneklere katkıda bulunan yapay zeka, insanoğlunu gelecekte daha zeki hale getirecek. Örneğin internetten arama yapmak için Google’ın kullanılması veya online çeviri hizmetlerinden yararlanılması daha etkili ve hızlı sonuçlara ulaşılmasını sağlıyor.

Kanser tanısı için deri lezyonlarının X-ray imajları ve fotoğraflarının okunmasında yapay zekadan yararlanılmaya başlandığına dikkat çeken akademisyen bunun daha az hata ve hızlı tanı konulmasını beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.

Sejnowski, yapay zekanın daha sık kullanılmaya başlanmasının insanlar için önemli getirileri olduğunun altını çiziyor.

‘İNSAN BEYNİ HENÜZ TAM OLARAK ÇÖZÜLEMEDİ’

Yapay zekanın getirilerinden bir diğeri ise oldukça karmaşık süreçleri hatasız yürütebiliyor olması. Bu da insanlara zorlu işlemleri hatasız yürütme fırsatı sunuyor.

Sejnowski’ye göre bu gelişmeler karşında duyulan kaygı ise yersiz: “Bilgisayarların genel insan zekasına ulaşmadan önce gitmesi gereken çok uzun bir yol var. Günümüzün en gelişkin derin öğrenme ağı, insan nöral korteksinin oldukça küçük bir parçasının, ancak bir pirinç tanesi büyüklüğündeki parçasının, gücüne eşit. Ve insan beyninin daha büyük beyin bölgeleri arasındaki etkileşimleri dinamik olarak nasıl organize ettiğini bile henüz bilmiyoruz.”

Sputniknews
Önceki İçerikBorusan Müzik Evi, Ekkozone konseri ile 10. yaşını kutluyor
Sonraki İçerikAlzheimer’ı yenebilecek ilaç bulundu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments