130 akademisyen bir araya geliyor: “Diyarbakır Tarih, Toplum ve Ekonomi Kongresi”

0

Diyarbakır’da, Türkiye ve dünyanın değişik üniversitelerinden 130 akademisyenin katılımıyla uluslararası kongre düzenlenecek.

İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şubesi ve merkezi Mardin’de bulunan Kadim Akademinin koordinesinde “Diyarbakır Tarih, Toplum ve Ekonomi Kongresi” gerçekleştirilecek.

Kayapınar Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenecek uluslararası kongreye, yaklaşık 130 akademisyen katılım sağlayacak.

26 Ekim Cuma günü saat 10.00’da Cegerxwin Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan kongre, 2 gün boyunca devam edecek.

Kongre hakkında bilgilendirme yapmak amacıyla Kayapınar Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çelik’in katılımıyla toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şube Başkanı Ali Karakaş, 8 farklı ülke ve Türkiye’nin değişik üniversitelerinden yaklaşık 130 akademisyenin Diyarbakır’a geleceğini söyledi.

Karakaş, “Belki şu ana kadar Diyarbakır’la ilgili yapılmış en geniş çerçeveli çalışmadır. Çünkü kentin tarihinden, ekonomisinden, turizminden, mimarisinden, müziğinden, sanatından, coğrafyasından… Diyarbakır’ın yetiştirdiği çok önemli cevherler var. Maalesef bu cevherleri tanıtma, halkımızın gündemine getirme noktasında biz, sivil toplum kuruluşları olarak yetersiz kalıyoruz. Bu çerçevede hayata geçecek kongre, Diyarbakır’ın tanıtımı açısından çok önemli olacak. Ayrıca, 4 ciltlik bir kaynak eser de ortaya çıkacak.” dedi. 

Hamza Adıyaman - İLKHA
Önceki İçerikMIX Festival, 16-17 Kasım’da Zorlu PSM’de
Sonraki İçerik“Mars’ta yaşamı destekleyebilecek miktarda oksijen bulunabilir”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments