15 yıldır eskimeyen cevher: gripin – Hikayeler Anlatıldı

"Benim en çok dinlemekten zevk aldığım albüm olan Hikayeler Anlatıldı’nın yayınlanalı 15 yıl olmuş."

0

Türk Rock ve Alternatif müzikte kendilerini büyük bir keyifle takip ettiğim gripin’in ilk albümü olan Hikayeler Anlatıldı’nın 15. yılı. Tabii bu vesileyle 2004 yılında grupla tanışmış oluyorsunuz. Her ne kadar kendilerini 2010 yılında tanışsam da, zamanında sizler böyle naif ve sevecen bir grupla çoktan tanışıp şarkılarla kaynaştınız.

Nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama şu tanım benim çok hoşuma gitmişti: “hikayeler anlatıldı, anlatılıyor, anlatılacak..” gripin’e yakışan en iyi tabir bu olmalı zira grup, 2004 yılından bu yana kendi içinden geçenlerini bizlere aktardı şarkılarıyla. Her bir şarkıda bizleri çeken bir sürü sebepler vardı elbet. Bu adamlar aslında bizim yaşadıklarımız şeylerden bahsediyor ve müziğiyle bir uyum içerisine giriyor. Hayatımızın fon müziği olarak gripin’in anlattıkları sözlerle yaşamış oluyoruz. Bunun için kendilerine sayısız teşekkür etmek lazım.

Benim en çok dinlemekten zevk aldığım albüm olan Hikayeler Anlatıldı’nın yayınlanalı 15 yıl olmuş. Bu 15 yıl içerisinde gripin üyelerinin fiziksel ve tarz olarak büyük bir değişim içinde olduklarına şahit olduk. Zaten bir grup sürekli aynı tarza bağlı kalacak diye kural yok. Önemi olan o tarzı deneyimleyip dinleyicilerine icra etmek. Gerisi bir şekilde geliyor zaten. Ürettikleri şarkılar yıllardır beğenilerek dinleniyor.

Sosyal ortamı sıkı takip eden birisi olarak gripin için çok harika şeyler yazıldıkça, gruba olan sevgim her geçen gün artıyor. Yıllardır sıkı takipçisi olduğum gripin’in değerli bir +1 (bkz: fanlarına verdikleri isim) hayranı olarak, yaptıkları bütün işleri keyifle takip ediyorum ve elimden geldiğince konserlerine gidip grupla buluşmaya gayret ediyorum. Kulis odalarında ettiğimiz keyifli sohbetleri saymıyorum bile, yapılan en güzel aktivite benim gözümde. Ben çok keyif alıyorsam eğer, gripin üyeleri de bir o kadar mutlu oluyordur.

Hikayeler Anlatıldı albümüne dönersek eğer, ortada çıkmış harikulade bir Türkçe Rock albümü var. Bir de 2004’te çıkan albümlere baktığımız zaman o kadar değerli gruplar var ve gripin de bu grupların arasında adını yazdırdı. Çok keyif alırım albümü dinlerken. Albümden çıkan video klipler olarak Elalem, Boşver ve Karışmasın Kimseler aslında izlerken grupla daha çok yakın olarak tanışıyoruz.

Albümün genel atmosferi bildiğiniz gripin havaları. Albümü bir kere dinleyip kapatmak biraz haksızlık olur. Hikayeler Anlatıldı 15 yıl önce nasıl dinleniyorsa 15 yıl sonra da büyük keyifle dinlenecektir. Bu albümü dinlediğim zaman dış dünyadan ciddi anlamda kopuyorum. Albümdeki şarkılarla birlikte ben de bir şekilde kaybolup gripin’in dünyasında rahatça dolaşabiliyorum.

Boşver adlı şarkıları var ya, işte benim dinlerken kaybolup gittiğim ve bazı şeyleri umursamadığım zamanlarda en büyük kurtarıcım bu parça oldu. Öyle boşvermek değil, “akrep dolandıkça, yelkovan yorulmaz, kalbin yorulsa da.” İşte tam bir boşvermişlik benim için budur. Bunun için bu parçanın yazarı sevgili grubun kurucularından Evren Gülçığ’a sayısız teşekkürlerimi iletiyorum.

Albümdeki şarkılar için ayırt edemeyeceğim. Hepsini severek dinliyorum. Efendim Rüzgar olsun, Hayat Mars Etti, Karışmasın Kimseler ve Elalem gibi sevilen parçalarıyla yetenekli ve değerli üyelerinden oluşan gripin’in 15 yıldır eskimeyen Hikayeler Anlatıldı albümü günümüz içinde adeta bir cevher niteliğinde. Evren Gülçığ, Murat Başdoğan, Birol Namoğlu, İlker Baliç ve Arda İnceoğlu’na bin teşekkür hikayelerini anlattıkları için…

Buket Kalkan
Önceki İçerikNASA’lı uzmandan ilginç bir itiraf: Ne Mars’ta ne de öte uzayda bulacağımız yaşam izlerine hazırız!
Sonraki İçerikHikaye devam ediyor: Batu Akdeniz / Vuruldum
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments