2020 Venedik Film Festivali başladı

77. yılına giren Venedik Film Festivali, salgın tedbirlerinin gölgesinde de olsa başladı. Festivalin dünyaca ünlü konukları da tedbirlere uyuyor. Festival 12 Eylül’de son bulacak.

Sinema sektörünün adımlarını hızlandıracağı düşünülen, dünyanın en büyük festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali bu gece başlıyor. Corona virüs salgını gölgesinde bu yıl 77’ncisi düzenlenen festival, bir dizi önleme sahne oluyor.

Salonlar dezenfekte edildi, maskeler takıldı, film makaraları hazırlandı. Dünyanın dört köşesinden gelen konuklar önce uçaklara sonra teknelere bindirildi. 77. yılına giren Venedik Film Festivali, salgın tedbirlerinin gölgesinde de olsa başlıyor. Festival komitesi Venedik’teki etkileşim sayesinde film endüstürisinin atağa kalkacağını düşünüyor. Festivalin dünyaca ünlü konukları da tedbirlere uyuyor.

Cate Blanchett

Jüri başkanı Oscar’lı aktris Cate Blanchett sabah saatlerinde festivalin yapılacağı alana geldi. Basına poz veren oyuncu maskesini çıkarmamaya özen gösterdi. Bugün de festival alanında genellikle maskesiyle poz verdi. Festivalin onur ödülü alacak isimlerinden Tilda Swinton, maskesinin üzerinden öpücükler göndererek hızlı bir şekilde otelinin yolunu tuttu. Festivalin açılışında Daniele Luchetti’nin yönettiği, Alba Rohrwacher’ın başrolünde yer aldığı Lacci filmi gösterilecek.

Açılış gecesinde sinema sektörü adına önemli bir konuşma da yapılacak. Venedik, Cannes, Berlin’in de dahil olduğu dünyanın en önemli 8 film festivali direktörü sahneye çıkarak sinemanın değeri ve festivallerin önemi hakkında ortak bir açıklama okuyacak. Geçtiğimiz yıllarda yapılan ‘kadın yönetmenleri yok saydığı’ eleştirilerini dikkate alarak bu yıl birçok kadın yönetmenin filmine yer veren festivalde 18 film Altın Aslan için yarışıyor.

NTV

Etiketler

0 yorum “2020 Venedik Film Festivali başladı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest