280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroitten ilk fotoğraflar

© AP PHOTO / JAXA, THE UNİVERSİTY OF TOKYO AND PARTNER İNSTİTUTİONS

Japonya tarafından gönderilen ve incelemelerde bulunmak üzere asteroit yüzeyine iniş yapan ‘robot gezginlerden’ ilk fotoğraflar geldi.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı tarafından yayınlanan fotoğrafta, asteroitin çeşitli değişik alanlarından yüzey fotoğrafları bulunuyor.

Perşembe günü yayınlanan fotoğraflar, incelemelerde bulunmak üzere dünyadan 280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroit yüzeyine iniş yapan ‘Hayabusa2’ uzay aracı tarafından çekildi. 

‘YAŞADIĞIM MUTLULUK ANLATILMAZ’

Ajansın proje müdürü Yuichi Tsuda, ajansın internet sitesinden yayınlanan açıklamasında “Bir asteroitin yüzeyinde araştırma yapmayı başardığımız için yaşadığım mutluluğu anlatacak kelime bulamıyorum” ifadelerini kullandı. 

İnsansız ‘Hayabusa2’ uzay probunun, ‘Ryugu’ adı verilen asteroite ulaşması 3 yılı buldu ve bir hafta önce, asteroit yüzeyine bıraktığı, tekerleksiz ancak zıplayan keşif araçlarıyla inceleme çalışmalarına başladı.

Hayabusa2’nin, asteroit yüzeyine bir gözlem cihazı ve Alman-Fransız yapımı bir araç daha bırakması planlanıyor. Yapılan incelemeden sonra ise, söz konusu keşif araçları yine Hayabusa2 tarafından dünyaya geri getirilmek üzere yüzeyden toplanacak.

Sputniknews

Etiketler

0 yorum “280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroitten ilk fotoğraflar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest