Svetlana Jurova: “Türkiye, Kış Oyunları’nı birlikte düzenlemeyi teklif ederse, Rusya onu üzmez”

0

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın uluslararası ilişkiler komitesi başkan yardımcısı ve sürat patenci Jurova, Türkiye’nin de ev sahibi olmak için yarıştığı 2026 Kış Olimpiyatları’nın bir bölümünü 2014’teki oyunları ağırlayan Soçi’de düzenleme teklifinin yöneltilmesi halinde, Rusya’nın partneri Türkiye’yi üzmeyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Basında Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Yerhov’u misafir eden Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, 2016 Kış Olimpiyatları’nı Rusya ile birlikte organize etmeyi planladıklarını söylediği belirtilmişti.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Svetlana Jurova, “Türkiye’nin 2014 yılında Soçi’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’ndaki üst düzey organizasyonunu değerlendirmiş ve bu konuda Rusya’nın partneri olarak onu kesinlikle üzmeyeceğini anlamış olmalı. Bu konuda bize güvenebilirler” dedi.

Oyunlar için gerekli bazı tesislerin, oyunlardan sonra gereksiz hâl alabildiğini belirten Jurova “Bazı spor altyapılarının oyunlardan sonra gereksiz olduğu birçok ülke var. Erzurum da bu yerlerden biri. Bobsled parkuru daha sonra ne işe yarayacak? Dağlık kayak alanları, sürat pateni alanları bir şekilde geliştirilebilir. Ancak bobsled altyapısına daha sonra ihtiyaç duyulmayacak. Yanı başlarında Soçi gibi bu altyapıya sahip bir yer var” dedi.

Jurova, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yakın zamanda gerekli olduğu takdirde ülkelerin ortak başvuru yapması uygulamasını getirebileceğini ifade etti.

Jurova “Sözgelimi İsviçre ve İtalya ortak başvuru yapabilirler. Zira bir ülkeye gerekli olan altyapı bir diğerine olmuyor. Ya da Almanya ve Avusturya…”dedi.

2026 Kış Olimpiyatları’nın nerede gerçekleştirileceği bu ay belli olacak. Erzurum, Stockholm, Calgariy ve İtalya (Milano, Turin, Cortina d’Ampezzo) oyunlara ev sahipliği için başvurduğu belirtilmişti.

Sputniknews
Önceki İçerikÇoşkun Göğen: “500’e yakın filmde oynadım, aldığım para yediğim küfre yetmedi”
Sonraki İçerik280 milyon kilometre uzaklıkta bulunan asteroitten ilk fotoğraflar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments