60. yılını kutlayan National Theatre’dan zaferli gece

2024 Laurence Olivier Ödülleri, 14 Nisan 2024'te Royal Albert Hall'da düzenlendi. Hannah Waddingham ev sahipliğine geri döndü.

0

National Theatre, dün akşam (14 Nisan Pazar) Royal Albert Hall‘da gerçekleşen prestijli Olivier Ödülleri töreninde üç ödül kazandı ve 60. yılını özel bir kapanış performansıyla kutladı.

James Graham imzalı Dear England oyunu En İyi Yeni Oyun için Londralı Ödülü’nü kazanırken, Will Close, Dear England’daki Harry Kane rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü ve Mark Gatiss, The Motive and the Cue‘daki Sir John Gielgud rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

National Theatre, 60. yılını kutlamak için özel bir performansla ödül törenini kapattı. James Graham tarafından yazılan ve Elin Schofield tarafından yönetilen bu performansta Joseph Fiennes, Gareth Southgate rolünü canlandırmak üzere Janie Dee, Adrian Lester, Meera Syal, Callum Scott Howells ve Fra Fee gibi birçok sanatçıdan oluşan bir ansambl yanında National Theatre’nin 30 eski mezunundan oluşan bir koro da yer aldı. National Theatre’nin sanata katkısının boyutlarını sergileyen bu performans, Helen Mirren’in seslendirdiği National Theatre’ın South Bank evinin yaratılışı ve gelişimini belgeleyen bir filmle başladı ve Carousel müzikalinden “You’ll Never Walk Alone” adlı coşkulu bir performansla sona erdi. Performans, mevcut Direktör Rufus Norris ile gelecek ay göreve başlayacak olan Tasarımcı Direktör Indhu Rubasingham arasındaki dokunaklı anla son buldu.

National Theatre, 15 Olivier ödülüne aday gösterildi. 2023, National Theatre’nin tarihinde en başarılı yıl olarak kaydedildi ve kuruluşun 60. yılını kutladığı yılda 17,5 milyonluk bir küresel izleyiciye ulaşıldı.

Olivier Ödülleri hakkında konuşan National Theatre’nin Direktörü ve Baş İcra Kurulu Üyesi Rufus Norris, “National Theatre’nin Direktörü olarak son Oliviers’ımın bu şekilde kutlanmasını onurlu buldum. Hem kazanılan ödüller hem de 60. yılını kutlayan kapanış performansı, önceden çalışmış olan birçok kişinin sıkı çalışmasının yanı sıra, hayal gücünü ateşlemek, yetenekleri beslemek ve dünyayı ilham vermek için halen çalışan birçok kişinin çabalarının bir kanıtıydı. Özellikle final performansında National Theatre’nin başarısının bir parçası olan birçok kişiyi izlemek çok dokunaklıydı. Bu ikonik kuruluşun tarihinde benim de rol oynamaktan dolayı inanılmaz derecede gururluyum” dedi.

Önceki İçerikMilan Tasarım Haftası’nda yaratıcı çözüm: Dopo
Sonraki İçerikAvrupa’nın en iyi yeni mimar ve tasarımcıları belirlendi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments