8. Malatya Uluslararası Film Festivali | 9-15 Kasım’18

0

Bu yıl 8.’si düzenlenecek Malatya Uluslararası Film Festivali’nin yarışma filmleri ve jüri üyeleri, çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 9-15 Kasım arası düzenlenecek 8. Malatya Uluslararası Film Festivali‘de yarışacak filmler ve jüri üyeleri belli oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla düzenlenen festivalin detayları, The Marmara Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı.

Toplantıya, jüri üyelerinin yanı sıra oyuncular, yönetmenler ve sinema sektöründen çok sayıda davetli katıldı.

Vuslat Saraçoğlu’nun Borç, Abdurrahman Öner’in Aydede, Ramin Matin’in Son Çıkış, Hüseyin Karabey’in İçerdekiler, Murat Düzgünoğlu’nun Halef, Banu Sıvacı’nın Güvercin Ensar Altay’ın Meleklerin Koruyucusu, Mehmet Güreli’nin Dört Köşeli Üçgen, Ömür Atay’ın Kardeşler, Mahmut Fazıl Coşkun’un Anons, Cafer Özgül’ün Sükut Evi, Mustafa Karadeniz’in Çınar ve Osman Nail Doğan’ın Güvercin Hırsızları filmi, “Ulusal Uzun Metraj Yarışma” filmleri arasında yer alacak.

Ulusal yarışmanın jürisini ise Reis Çelik’in başkanlığında Şerif Sezer, Gökhan Tiryaki, Haluk Piyesi ve Ali Aga oluşturacak.

“Uluslararası Uzun Metraj Yarışma”sında ise Aga, Aşırı Küçük Bir Nesne, Doğum Günün Kutlu Olsun, Sessizlikte, Son Çocuk, Süleyman Dağı, Turunç Günleri, Volkan, Yazdan Kalanlar, Yük, Anons ve Meleklerin Koruyucusu filmleri yarışacak.

Uluslararası filmler, Nuri Bilge Ceylan’ın başkanlığında oyuncu koçu Vernice Klier, İtalyan yapımcı-yönetmen Giulia Achilli ve Hırvat oyuncu Ivana Roscic’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.

“Ulusal Kısa Metraj Yarışma”da da Emre Konuk, Ömer Sevimli, Neslihan Atagül Doğulu, Tuba Özden Deniz ve Natali Yeres’ten oluşan jüri 348 başvuru arasından finale kalan Kimse Elimi Tutmasın, Pantolon, Her Şey Yolunda, İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış… ve İlkbahar, Balık Kraker, Hikayeci, Boşluk, Görüşme, Sonsuz ve Sen Adam mısın filmleri arasından en iyileri seçecek.

“Uluslararası Kısa Metraj Yarışma” bölümünde de Katil, Zacarias, Kırmızı Kadife, Kısa ve Öğretmen, Amir Masoud Soheli, Mehmet Bahadır Er ve Lina Bokhary’den oluşan jürinin değerlendirmesine sunulacak.

“Malatya Film Platformu” kapsamında Anadolu Leoparı filmiyle Emre Kayış, Bir Düş Gördüm filmiyle Murat Çeri, Çok Süper Birşey filmiyle Sinan Sertel, İstanbul’un Kayıp Rüya’sı filmiyle Cengiz Asiltürk, Maskeler filmiyle Nuri Cihan Özdoğan ve Yedinci Ocak filmiyle Haydar Şişman “TRT Ön Alım Desteği” için yarışacak.

Ali’nin Tabiatı, Aralık, Havuz, Kusur, Melek, Umut ve Üç Arkadaş filmleri ise “Ertem Eğilmez Aile Filmleri” ödülü finalistleri olarak festivalde yer alacak.

Festivalin Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Ali Kaban toplantıda yaptığı konuşmada, Malatya’nın tarihten getirdiği birikimiyle farklı kültürleri bir arada barındırdığını söyledi.

Malatya’nın tanıtımının yapılması gerektiğine vurgu yapan Kaban, şunları kaydetti:

“Malatya Uluslararası Film Festivali, büyük bir çabanın bir parçası olarak, kendini farklı bir tarzda ifade etmeli. O anlamda festivalimiz istikrarıyla her tür spekülasyondan uzak, istikamet tutturmuş yapısıyla, Malatya’nın yanı sıra sinemamızın tanıtılması açısından önemlidir. Önümüzdeki uzun yolda festival olarak kendimizi farklılaştıracak süreçler için sürekli arayış içerisindeyiz.”

Festival Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat da uzun uğraşların sonucunda festivalin ortaya çıkarıldığını ve bugünden sonra da çok daha hızlı adımlar atarak festivali gerçekleştireceklerini dile getirdi.

YENİ BÖLÜMLER VE ÖDÜLLER FESTİVAL PROGRAMINDA YER ALACAK

Festival Direktörü Suat Köçer ise Türk sinemasının farklı türlerde filmlerin üretildiği geniş bir endüstri olmaya başladığının altını çizdi.

Bu yıl birçok yeniliğin festivale dahil edildiği bilgisini veren Göçer, “Öğrenciler Festivalde” bölümüyle 10 üniversiteden 5’er öğrenciyi festivalde misafir edeceklerini belirtti.

Göçer, bu yıl Lütfi Akad adına “En İyi İlk Film Ödülü”, “Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü” ve “FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü” olmak üzere 3 yeni ödül vereceklerini aktardı.

“Malatya Film Platformu”nun çok büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Suat Köçer, bu kapsamda “Ertem Eğilmez Aile Filmleri Desteği” ve “TRT Ön Alım Desteği”nin yanı sıra, “TRT Kısa Film Yapım Desteği”de de 3 kısa filme 10’ar bin lira para ödülü verileceğini sözlerine ekledi.

KONUK ÜLKE FİLİSTİN

Türk ve dünya sinemasından seçkin örneklerin izleyiciyle buluşacağı 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl konuk ülke Filistin’den uzun metraj Wajib, Gost Hunting ve Writing on Snow filmlerinin yanı sıra kısa filmler de sinemaseverlerle buluşacak.

Korku Tüneli bölümünde yerli ve yabancı korku filmlerinin gösteriminin yapılacağı, “Komedi Vitrini” bölümünde Arif V 216 filmiyle Cem Yılmaz’ın konuk olacağı festivalde Cengiz Aytmatov ve Tevfik İsmailov için anma etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin “Onur Ödülleri” bu yıl Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav’a verilirken, “Sinema Emek Ödülü” makyaj sanatçısı Derya Ergün’e, “Türk Sinemasına Katkı Ödülleri” Hüseyin Yeşil ile Cemal Okan’a takdim edilecek.

NTV
Önceki İçerik2. Mersin Uluslararası Engelsiz Sanat Festivali | 11-14 Ekim’18
Sonraki İçerikAlbert Long Hall Klasik Müzik Konserleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments