Alper Kaya’dan “50 Maddede Polisiye Edebiyat”

Alper Kaya'nın yeni kitabı "50 Maddede Polisiye Edebiyat" Karakarga Yayınları etiketiyle polisiye tutkunlarıyla buluştu.

0

Polisiyenin farklı ülkelerdeki seyrini ele alan, anekdotlar ve kıyıda köşede kalmış detaylarla birlikte polisiye edebiyatın başta Türkiye olmak üzere seyrini satırlar arasına döken “50 Maddede Polisiye Edebiyat” yayınlandı.

Herkes için polisiye edebiyat

“50 Maddede Polisiye Edebiyat” sadece türün sıkı takipçileri için değil, polisiye edebiyat üzerine araştırma yapmak isteyen akademisyenlere ve polisiye okumaya başlamaya heves eden okurlara da hitap ediyor. Karakarga Yayınları etiketiyle raflardaki ve online kitap satış sitelerindeki yerini alan eser; ülkemizdeki polisiye araştırmacılığındaki artışı da gözler önüne seren geniş ve nitelikli bir kaynakçaya sahip.

“50 Maddede Polisiye Edebiyat”

Ağırlığı polisiye türünde yayımlanmış 12 eseri olan, Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin üyelerinden ve aynı zamanda Türkiye’de yayınlanan ilk yapay zekâ destekli çizgi romana imza atan Alper Kaya’nın kaleme aldığı 50 Maddede Polisiye Edebiyat kitabının arka kapak metni şu şekilde: 

“İlk polisiye eserin Edgar Allan Poe’nun Morgue Sokağı Cinayetleri olduğu kabul edilir… Peki sekizinci yüzyılda yazılmış, bir Çin hanedanının polisiye maceralarını anlatan öyküleri hiç duymuş muydunuz?

Felsefeden sınıfsal farklılıklara kadar uzanan geniş bir yelpazeye değinen ama dedektifi insan olmayan bir polisiye seriye denk geldiniz mi?

6-7 Eylül olaylarına Taksim’de şahit olan, dünya polisiyesinin en meşhur ve bir o kadar da gizemli yazarlarından birinin neden o sırada İstanbul’da olduğunu biliyor musunuz?

Polisiye tarihinden pek çok enteresan anekdot ve farklı ülkelerin polisiye edebiyatlarının gelişimine dair detaylar 50 Maddede Polisiye Edebiyat kitabında sizi bekliyor!”

YazarAlper Kaya
YayıneviKarakarga Yayınları
Yayın TarihiNisan 2023
TürüPolisiye Edebiyat
Sayfa Sayısı248
Önceki İçerikMasumiyetin Korkunç Yüzü: Run Rabbit Run
Sonraki İçerikMübadelenin 100. yılına özel albüm
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments