“…Ama”lar yetersiz konu kaba kuvvetse

Büyülü bir ödül töreni magazinin kucağına bu sefer tokat haberi ile düştü.
Herkes konuştu, yazdı, çizdi, sosyal medya yerinden oynadı. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde ve sanatla ilgilenmeyenlerin bile ilgisini çeken bu konu özelinde resmen ikiye ayrıldı herkes…

Evet yer Oscar Töreni.
Olayın Kahramanları: Törenin sunucusu komedyen Chris Rock
Ve bir hışımla sahneye çıkarak ona tokat atan Will Smith.
Konu ise Chris Rock’ın kötü bir espri ile Jada Pinkett Smith’den bahsetmesi.

Ki olayı bilmeyen kalmamıştır diye düşünüp konuyu kısaca özet geçerek asıl konum olan dünyada yaygınlaşan öfke patlamaları üzerine yazmak ve konuşmak istedim.

Geriledikçe geriliyoruz!

Ülkemizde ve dünyada şiddetle kendini ifade biçimi artıyor. Savaş, cinayet, hiçbiri olmazsa trafikte ve hatta görüldüğü üzere en klas ödül töreninde bile tartaklanma olayının maktulü ya da tanığı olmamız çok olası artık.
Dünya git gide birbirine tahammülü olmayanların çoğaldığı bir yer haline geldi.

Oysa olayın şiddet göstereni, kavgaya çevireni varsa, artık o konunun haklı-haksız dengesi kalmaksızın tüm haksızlığı kaba davranışta bulunan kendi üzerine almış demektir.
Bu kadar basit bir bakış açısı düşünme özelliğimizi kullanmanın, aklı hiç etmemenin kısacası insan olmanın farkını ortaya koymak açısından elzem.

Kötü bir şaka, ardından gelen karısını savunduğu düşüncesi ile koca tarafından şaka yapılana atılan tokat. Ardından yapılan ve asla yaptığı eyleme duyulan pişmanlığı yansıtmayan, sözüm ona bir özür konuşması… O konuşmadaki “…ama” var ya…
İşte o ama her kötülüğün kaynağı. Şiddetin, bağırganlığın, küfrün ve kaba kuvvetin “ama”sı olmaz. Buna artık izin ve prim vermemeli insanlık.

Çünkü bu -ama- girdiği yere vahşet bırakıyor; katil olmanın, savaş çıkarmanın da ana kaynağı bu “ama”.

Bahane bulunan her şeyden uzak durmak lazım, sorumluluk almayan saldırgan ders de almıyor çünkü. Her an bir yenisini yapmaya aday biri o aslında.

Peki bunun yerine Will Smith aklını kullansa, öfkesini kontrol etse ve olay sonrası mikrofona göz yaşları içinde “… Ama sevgi size çılgınca şeyler yaptırır” demek yerine o olay hiç yaşanmadan mikrofonda hissettiklerini, esprinin berbatlığını ve eşinin ve kendisinin yaşadıklarını anlatsaydı ne olurdu. Will Smith, insan olurdu. Örnek olurdu. Takdir toplardı. Ama kabul edelim bu kadar konuşulmazdı.

Karısı mı?
Kadının zaten adı var cismi yine yok, ona soran da…

Beyza Cumbul

Etiketler

0 yorum ““…Ama”lar yetersiz konu kaba kuvvetse”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Beyza Cumbul | Takip Et

Reklam

Beyza Cumbul | Instagram

Instagram requires authorization to view a user profile. Use autorized account in widget settings

Beyza Cumbul | Twitter

Pin It on Pinterest