Amazon’da keşfedilen yeni pacu türü: Myloplus Sauron

Araştırmacılar, Myloplus sauron'u M. schomburgkii olarak bilinen türü incelerken keşfetti; bu balıklar arasında genetik ve fizyolojik farklılıklar buldu.

0
Yeni balık adını, yan tarafında bulunan ve çarpıcı bir şekilde "Sauron'un Gözü "ne benzeyen bir şeritten aldı. (Görsel: Mark H. Sabaj/Andrea Ferrari/Shutterstock)

Amazon Nehri’nde, yaklaşık 200 yıl boyunca neredeyse tamamen aynı görünen başka bir türün kimliğine bürünmüş olan yeni bir piranha benzeri balık türü keşfedildi. Bilim insanları bu yeni balığa J.R.R. Tolkien‘in “Yüzüklerin Efendisi” adlı fantastik destanındaki karanlık lord Sauron‘un adını verdiler.

Yeni tanımlanan tür, Myloplus sauron, piranhaların yakın akrabası olan ve genellikle bu ünlü tatlı su balıklarıyla karıştırılan bir pacu türüdür. Araştırmacılar, M. sauron’u, 1841’de Amazon’da ilk kez keşfedilen ancak o zamandan beri bilim insanları tarafından büyük ölçüde göz ardı edilen neredeyse aynı tür olan M. schomburgkii’yi incelerken keşfettiler.

Neotropical Ichthyology dergisinde 10 Haziran’da yayımlanan yeni bir çalışmada, bilim insanları M. schomburgkii popülasyonunun aslında üç farklı türden oluştuğunu ortaya koyan genetik bir analiz gerçekleştirdiler: M. schomburgkii, M. sauron ve M. aylans. Balıkları yakından inceledikten sonra, araştırmacılar üç tür arasında omurga ve dorsal yüzgeç ışınlarının sayısı ve dişi balıklardaki anal yüzgeçlerin şekli gibi neredeyse fark edilemez fizyolojik farklılıklar olduğunu da fark ettiler.

Pacular genellikle piranhalarla karıştırılır ancak neredeyse tamamı vejetaryen bir diyete sahiptir. (Görsel: Mariano Sayno via Getty Images)

Pacu ve piranhalar, Serrasalmidae ailesinde yer alır ve genellikle agresif, kana susamış yırtıcılar olarak kabul edilir. Ancak, her iki grubun çoğunluğu aslında omnivordur ve çoğunlukla bitki temelli bir diyeti tercih ederler. Örneğin, pacuların çoğu, bitki materyalini parçalamalarına yardımcı olan yassı, insan benzeri dişlere sahiptir, et yırtmak için değil.

Tamamen etobur olan piranha türleri bile çoğu insanın hayal ettiği kadar agresif değildir – bu yanlış anlama, kısmen 1913’te Brezilya gezisi sırasında bir gösteride inek etini birkaç dakika içinde parçalayan piranhaları gören Başkan Theodore Roosevelt tarafından da körüklenmiştir. Ancak, Roosevelt’in gördüğü şey aslında kasıtlı olarak bir araya toplanmış ve aç bırakılmış piranhaların bir beslenme çılgınlığına sürüklenmesiydi.

Sonuç olarak, M. sauron ve M. aylans, daha sonra başka türlerle daha yakından ilişkili oldukları bulunursa farklı cinslere taşınabilirler. Araştırmacılar ayrıca, Amazon Nehri boyunca akan bir kol olan Tapajós Nehri’nde, yan taraflarında çizgiler yerine büyük siyah lekeler olan potansiyel bir dördüncü pacu türünü de tanımladılar. Ancak, bu balıklar ile M. schomburgkii arasındaki genetik farklar “sınırda” idi. Bu nedenle, şu anda M. schomburgkii’nin bir alt popülasyonu olarak etiketleniyorlar.

Önceki İçerikBanksy hırsızlığına ertelenmiş hapis cezası
Sonraki İçerikHristiyan Sanatı ve Felsefesi: Renkler, Kapitalizm ve Psikolojik Yansımalar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments