Ayla Aksoyoğlu’nun kişisel resim sergisi: “Distopya 19”

0

Ayla Aksoyoğlu’nun “Distopya 19” isimli kişisel resim sergisi, 17 Ekim-13 Kasım 2020 tarihleri arasında Ankara Armada AVM’de bulunan GaleriM Sanat Galerisinde gerçekleşecek.

Hep yazıldı söylendi inanıldı ki, insanlık olarak çok büyük ve kudretliydik, ateşi suyu toprağı bükebiliyorduk, uzaya bile gitmiştik. Gücümüzün ve övünmemizin sınırı yoktu… Sonra bir şey oldu ve ne görelim, bütün yeryüzü boyunca, hiçbir yerde güvende değilmişiz. Dünya dışından beklediğimiz felaket, dünyanın içinden doğup geldi ve o kadar küçüktü ki gözle görülemiyordu. Süper güçler, süper ülkeler ve süper insanlar gülünç şekilde küçüldü. Gerçek ortaya çıktı, evrende çok küçük ve yalnız ve güçsüzüz.

Çok korktuk, tüm insanlık ve biz sanatçılar olarak… Bir ressam olarak hem korkup hem korkumu çizerek korkuyu yenmeye çalıştım. Covid yoğun günleri sanat yoğun günlere dönüştürdüm, kâbuslarım, hayallerim kâğıtlara tuvallere saldırdı ve sonunda estetiğe evrilmiş bir korku kütlesi doğdu. Kaygı dışavurumu olarak doğan işlerimin yanına, farklı dönemlerimde yapmış olduğum eserler de katıldı. O işler de sanki bu günü görmüşçesine ölüm, korku ve aynı zamanda ironi içeriyordu. Bir sanatçı öngörüsüyle yıllar öncesinden bu günleri sezmiştim sanki. Böylece DİSTOPYA 19 sergim oluştu.

Benim distopyama, tüm sanat ve felsefeme sızan ironi ve hafifseme de sızmış olabilir. Belki bir savunma içgüdüsüyle gelişen ironi ve hafifseme, alaya dönüştürme davranışı, kâbusa dönen bir dünyada öylece zavallılaşan insanın tek sığınağıydı benim için. Acıyla baş edemediğinizde biraz alaya almak belki en iyisi.

Eserlerimle irkilebilir, şaşırabilir, reddedebilirsiniz. Rahatsız olabilirsiniz. Çünkü insanlık tarihi boyunca tüm zamanların en yaygın ve küresel kâbusunu yaşıyoruz ve resimlerimin bu gerçekler yokmuş gibi mutlu ve kaygısız olması mümkün değildi. Hep birlikte izleyip, irkilip rahatsız olup aynı zamanda düşünebileceğimiz bir sergide görüşmek dileğimizdir. GaleriM Sanat Armada Salonlarında DİSTOPYA 19’u izleyebilirsiniz. – Ayla Aksoyoğlu

GaleriM Sanat Galerisi

A: Ankara Armada AVM GaleriM Sanat Galerisi (Ana Galeri ve Köprü Salonları)
T: +90 (534) 913 6042

Önceki İçerikExisteins’in ilk teklisi: “Evreni”
Sonraki İçerikSin Edebiyat Dergisi’nin 23. sayısı çıktı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments