Basılı Kitap ve Süreli Yayınlarda KDV’yi Sıfırlayan Kanun Teklifi Kabul Edildi

0

Basılı kitap ve süreli yayınlardan KDV’nin kaldırılmasını öngören kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Buna göre, Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanunu hükümlerine göre poşetlenerek satılanlar hariç olmak üzere, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranı sıfırlanacak.

Sosyal Hizmetler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Bir dizi düzenleme getiren teklif, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV oranının sıfırlanmasını da içeriyor.

Kitap, dergi ve gazetelerden KDV’nin kaldırılacağına ilişkin ilk açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı, Atatürk Kültür Merkezi Temel Atma Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Bu hafta Meclis’te görüşülecek bir kanunla, kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürülmesi uygulaması, hem yayıncıları hem satıcıları kapsayacak şekilde genişletiliyor. Artık kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak. Böylece dijitalleşmeyle birlikte dezavantajlı duruma düşen yayıncılara destek sağlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.  

Kitaplardan yüzde 8, süreli yayınlardan yüzde 1 oranında KDV alınıyordu. TBMM’de dün gece komisyondan geçen teklife göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde de KDV muafiyeti olacak.

Türk yayıncıları tarafından uzun süredir talep edilen, Milli Kültür Şurası ve Ulusal Yayın Kongresi’nde de görüşülen KDV düzenlemesinin hayata geçmesiyle, kitap ve dergiler okuyuculara KDV’siz ulaşacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
Önceki İçerikErdem Genç’ten “Motivasyon” albümü
Sonraki İçerikSamarra’da Randevuyu Kaçırmayın!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments