Beethoven’ın 250. doğum yılında Gülsin Onay’dan albüm

0

Tüm dünyada 250. doğum yılı kutlanan büyük besteci Beethoven’ın üç farklı dönemine ait piyano sonatı, Op.13 ‘Pathétique’, Op. 53 ‘Andante Favori’, Op.53 ‘Waldstein’ ve Op. 111 Gülsin Onay’ın özel yorumuyla dinleyiciyle buluşuyor.

Dünyanın beş kıtasında, 80 ülkede verdiği konserlerle büyük övgüler alan uluslararası kültür elçimiz Gülsin Onay, 250. doğum yılında Ludwig van Beethoven’ın sevilen eserlerini ‘Gülsin Onay Beethoven’ başlıklı albüm ile dinleyiciyle buluşturuyor.

Türkiye’de başladığı müzik eğitimine Fransa ve Almanya’da devam eden Onay, Avrupa’daki Liszt, Busoni, Yves Nat, Cortot gibi ekol yaratmış büyük müzisyenlerin öğrencileri olan hocaları vasıtasıyla, kendini bu önemli müzisyenlerin müzik torunları arasında sayıyor. Piyanist, albümdeki eserleri bu mirastan yola çıkarak yorumlarken, albümün giriş yazısında Beethoven ile ilgili düşüncelerini dinleyicilerle paylaşıyor:

Sevgili Dostlarım,

Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmenizi dilerim.

Bu vesileyle sizlerle çok güzel bir haberi paylaşmaktan, büyük mutluluk duyuyorum! Beethoven’ın 250.yılına armağan ettiğim albüm yayınlandı!
2020’de, Beethoven’ın doğumunun 250. Yılını, harika etkinliklerle kutlamayı planlamıştık. Planlanan çalışmalardan biri de bu albümdü. Salgın nedeniyle konserlerimizi gerçekleştiremedik ama, bugün bu albümü sizlerle buluşturabildiğim için, çok mutluyum. Büyük heyecan ve sevinçle beklediğim albüm, her anlamda içime sindi. Lila Müzik’le uyumlu işbirliğimiz, uzun yıllar öncesine dayanıyor. Chopin, Tchaikovsky & Rachmaninov ve Mozart albümlerim de Lila Müzik tarafından yayınlanmıştı. Çağdaş Türk Müziğini besleyen önemli bir kulvarda, birbirinden değerli kayıtları, salgın döneminde dahi, yayınlamaya devam eden dostlarımıza, yürekten teşekkür ederim.

Albümün kaydını ve master çalışmasını sevgili oğlum  Erkin Onay yaptı. Kitapçık yazılarını kıymetli müzik yazarımız sevgili Aydın Büke yazdı. Kapak fotoğrafı sevgili Duygu Şahin’e ait. Tasarım da çok yetenekli Gözde Oral’a.. Başta Dilek İçinsel olmak üzere, emek harcayan, maddi manevi destek olan bütün sanat dostlarına, sonsuz teşekkürler.

2020’de seslendirdiğim ilk Beethoven konser programının kaydı olan albümde, bestecinin üç farklı dönemine ait piyano sonatları yer alıyor: Op.13 “Pathétique”, Op.53 “Waldstein” ve Op. 111.. Albümde ayrıca; Beethoven’ın, Waldstein sonatının ikinci bölümü olarak bestelediği ama sonra daha kısa bir bölümle değiştirdiği, sonatta kullanmamış olsa da, konserlerinde sık sık seslendirdiği Op. 53 Andante Favori de yer alıyor. Her zaman, “iyi ki piyanist olmuşum” diye şükrediyorum. Yoksa bu muazzam eserleri çalma şansından, zenginliğinden ve fırtınaların en coşkulusunu yaşamaktan yoksun kalacaktım. Albümü severek dinleyeceğinizi umuyorum.

Diğer güzel haberim ise 17. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin 17 Ağustost-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceği…
2004 yılından bu yana Sanat Danışmanı olarak ve sevgili Eren Levendoğlu’nun Sanat Yönetmenliğinde sürdürdüğümüz Festivalin tüm zorluklara rağmen bu sene de sanatseverlerle buluşacak olması bizim için büyük mutluluk.
Festivalimizin web sitesindewww.gumuslukfestival.orgönümüzdeki hafta tüm etkinliklerin detayları ile bilgileri bulabilirsiniz.
Güzel ve sağlıklı bir yaz dönemi geçirmenizi dilerim…
Müzik hep yanınızda olsun.
Sevgilerimle,

Gülsin Onay
Önceki İçerikİstanbul Tasarım Bienali yeni formatıyla 15 Ekim’de başlıyor
Sonraki İçerikCanova’nın heykelinin parmakları bir turist tarafından kırıldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments