Beyaz Perdeye Uyarlanan Kitaplar

"Film severlerin uğrak yeri sinema salonlarından sonra kitapçılar olabiliyor artık. Bu yazıda son iki üç yılda sinemaya uyarlanan kitaplardan söz edeceğim."

0

Son yıllarda pek çok kitap beyaz perdeye uyarlanmasıyla adından söz ettirdi, ettiriyor. Başarılı yönetmenlerin ellerinden çıkan filmler oyuncu kadrolarıyla da isim yapıyor. Bu, kitap satış oranlarına da yansıyor; filmi çekilen kitaplar çok satan listelerinde yerini alıyor. Film severlerin uğrak yeri sinema salonlarından sonra kitapçılar olabiliyor artık.

Bu yazıda son iki üç yılda sinemaya uyarlanan kitaplardan söz edeceğim. Birçoğunu izlemiş olma ihtimaliniz yüksek, okumadıysanız kitaplarını da okumanızı tavsiye ediyorum.

Dune: Çöl Gezegeni

Vizyona girmiş en son kitap uyarlaması filmden başlamak istiyorum. Frank Herbert’ün aynı adlı fantastik – bilimkurgu yapıtından uyarlanan, yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve’ün oturduğu, Dune: Çöl Gezegeni‘nin devam filmi 1 Mart’ta vizyona girmiş, gişe rekoru kırmıştı. Dune, altı kitaplık bir bilim kurgu serisi. Gözden geçirilen çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından tekrar basıldı. Okurlar tarafından 20. Yüzyılın en iyi bilim kurgu serisi seçilen Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor. Atreides’in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj ‘baharatının’ tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul ediyor. İmparatorluğun güçleri Arrakis’in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğuyor. Film, Paul’un Harkonnen ailesinin saldırısından kurtulmasından sonra Fremenlerle birlikte yaşamaya başlamasıyla başlıyor.

Yazar:Frank Herbert
Tür:Bilimkurgu-Fantazya
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:712

Zavallılar

Adından çok söz ettiren, pek çok tartışmanın ve eleştiri yazısının konusu olan ve 11 dalda Oscar adayı gösterilen başka bir uyarlamayla devam etmek istiyorum. Poor Things, çevirisiyle Zavallılar, 4 Oscar kazanarak geceye damgasını vuran ikinci film oldu. Yönetmenliğini Yorgos Lanthimos’nun yaptığı filmin prömiyeri 1 Eylül 2023’te Venedik Film Festivalinde yapılmış, Türkiye’de ise 9 Şubat 2024’te vizyona girmişti. Zavallılar, İskoç yazar ve sanatçı Alasdair Gray’in Viktorya Dönemi ahlakını hicvederek doğaüstü bir dokunuşla ilmek ilmek ördüğü kara komedisi, postmodern bir Frankenstein anlatısı. Yazara Whitbread Roman Ödülü ve Guardian Kurgu Ödülü kazandıran kitabın ilk çevirisi 2012 yılında Sel Yayıncılık tarafından yayımlandı. 2023 yılında filme uyarlanmasıyla İthaki Yayınları Ocak 2024’te tekrar bastı.

Kitabın tanıtım bülteninde ise şunlar yazıyor: 19. yüzyılın sonlarında yaşa­mış Doktor Archibald McCand­less’ın anılarını okurken uçarı Bella Baxter ile tanışacaksınız. Yeni geldiği dünyayı öğren­meye can atan bu kadının tuhaf hayatı, değişimin eşiğindeki Glasgow’un büyüleyici atmosferinden Paris’in genelevlerine kadar rüzgâra kapılmış gibi sürükle­yecek sizi. 1914 yılında Victoria McCandless’ın yani “gerçek Bel­la”nın kaleme aldığı son sözde ise karşınıza Archibald’ın anlatısını delik deşik edecek başka bir ger­çeklik sunulacak.

Alasdair Gray’in ürkütücü çi­zimleriyle bezeli bu ilham dolu çılgın eser, sınıf züppeliğinden İn­giliz emperyalizmine, erdem tasla­maktan genel geçer bilgeliğe, eline ne geçirirse yerden yere vuruyor…

Yazar:Alasdair Gray
Tür:Roman
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:336

Oppenheimer

Oscar gecesinin yıldızıyla devam edelim. En İyi Film ve En İyi Yönetmen Ödülleri dahil 7 ödül kazanan, yönetmen koltuğunda Christopher Nolan’ın oturduğu Oppenheiemer, Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatını konu alıyor. 2023 yapımı epik, biyografik ve gerilim filmine ilham olan eser, Kai Bird ve Martin J. Sherwin tarafından 2005 yılında kaleme alınan Amerikalı Prometheus. Dilimize ise 2023 yılında çevrilerek İthaki Yayınları tarafından basıldı ve en çok okunanlar listesine girdi. 2006 Pulitzer Biyografi Ödülü ve 2005 National Book Critics Circle Biyografi Ödülü’nü kazanan biyografik eser Oppenheimer’ın hayatını ve yaşadığı dönemi en ince ayrıntısına kadar irdeliyor. Amerika’daki ve yurt dışındaki arşivlerden, FBI kayıtlarından, Oppenheimer’ın dostları, ailesi ve meslektaşlarıyla yapılan söyleşilerden hareketle ortaya çıkarılan bu kitap oldukça yorucu bir araştırmanın ürünü.

Yazar:Kai Bird, Martin J. Sherwin
Tür:Biyografi
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:912

Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü

En İyi Kısa Film Oscar’ı alarak geceye damgasını vuran başka bir uyarlama ise Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü. 2023 yapımı kısa filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise Wes Anderson üstleniyor.

Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü dilimize oldukça geç çevrilmiş bir eser. Kitabın ilk basımı Can Yayınları tarafından 2018 yılında yapıldı ve tekrar basımı aynı yayınevi tarafından 2020 yılında gerçekleşti. Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü, Charlie’nin Çikolata Fabrikası kitabıyla tanınan Roald Dahl’ın 1977 yılında yazdığı bir öykü kitabı. İsmini ise öykülerin birinden alıyor. Dahl’ın yazarlığa başlamasının rastlantılarla örülü sürpriz hikâyesi de bu kitapta yer alan metinlerden biri.

Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü, kumarbaz bir adamın hayatına odaklanıyor. Zengin bir adam olan Henry Sugar’ın en büyük tutkusu kumar oynamaktır. Henry bir gün gözleri kapalı olduğu hâlde görebilen bir adam hakkında bir rapor okuyor. Okuduklarından etkilenen Henry, adamın görmesini sağlayan yöntemi deniyor ve bu yöntem ile kumar oynamaya başlıyor.

Yazar:Roald Dahl
Tür:Öykü
Yayınevi:Can Yayınları
Sayfa Sayısı:240

Dolunay Katilleri

Yazıyı, yönetmeni ve oyuncu kadrosuyla 2023 yılının en çok ses getiren filmlerinden Dolunay Katilleri ile sonlandırmak istiyorum. Filmin yönetmen koltuğunda Martin Scorsese oturuyor, senaristliğini ise Eric Roth üstleniyor. Dolunay Katilleri, David Grann’in kurmacadışı romanı. David Grann soruşturma belgeleri, birinci ağızdan tarihi kayıtlar, verilen ifadeler ve edinilen yeni kanıtları yıllarca inceleyerek kaleme almış. Roman, 1920’lerde Oklahoma’da petrol nedeniyle meydana gelen ve FBI’ın kuruluşuyla sonuçlanan Osage Kızılderili cinayetlerini konu alıyor. Martin Scorsese tarafından sinemaya da uyarlanan Dolunay Katilleri hakiki bir Vahşi Batı kâbusu, petrol kadar kara bir polisiye anlatısı.

Yazar:David Grann
Tür:Tarihi Roman
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı:360
Önceki İçerikGeleneksel Nijerya hikayesi Sheffield’da
Sonraki İçerikAdrenalin dolu bir macera: Road House
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments