Geleneksel Nijerya hikayesi Sheffield’da

Death and The King’s Horseman, Utopia Theatre'ın ustaca kurguladığı sahneleme ile seyircileri, mistik Nijerya kültürüyle çağdaş tiyatro arasında kusursuz bir deneyime davet ediyor.

0

Sheffield merkezli Afrika tiyatro şirketi Utopia Theatre, etkileyici hikayesi Death and The King’s Horseman‘ı şimdiye kadar gerçekleştireceği en büyük prodüksiyonu olarak Crucible‘da sahneleyeceğini duyurdu. Bu özel hikayeyi, Sheffield’a ilk kez taşıyarak şehre unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

Playhouse’da büyük başarı kazanan “Anna Hibiscus’ Song”un ardından gelen Utopia Theatre ve Sheffield Tiyatroları iş birliğinin bir sonraki eseri olan geleneksel Nijerya hikayesi Death and The King’s Horseman, Crucible’da sahnelenecek. 3-8 Şubat 2025 tarihleri arasında gerçekleşecek olan gösteri, 750 kişilik salonda sekiz performansla seyirciyle buluşacak. Biletler şimdi genel satışta.

Sheffield Tiyatroları ve Utopia Theatre, on yıldan fazla bir süredir birlikte çalışıyor ve her yıl prodüksiyonlar ölçek ve boyut açısından büyüyor. Bu kilometre taşı, Utopia Theatre’ın İngiltere Sanat Konseyi tarafından Ulusal Portföy Kuruluşu (NPO) olarak tanımlanmasını sağlıyor. Daha önce, Mojisola Kareem tarafından üretilen Here’s What She Said To Me, Utopia Theatre için Sheffield Tiyatroları’nda en büyük şov olacaktı ancak Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle gösterinin süresi kısaltıldı.

Utopia Theatre’ın CEO’su ve Sanat Direktörü Mojisola Kareem, “Bu geleneksel Nijerya prodüksiyonunu sahneleme fırsatına sahip olmak gerçekten bir ‘rüya gibi’ an. 750 kişilik her performans için sekiz performans sergileyebiliyor olmamız hem alçaltıcı hem de heyecan verici” dedi.

“Yaratıcılığımızda iddialıyız ve her zaman sınırları zorluyoruz, Afrika tarihine kök salmış güçlü hikayeleri bir araya getiriyoruz ve onlara çağdaş bir dokunuş ekleyerek izleyicileri etkilemeyi amaçlıyoruz. Bu tanınmış ve saygın hikayeyi Sheffield Tiyatroları’na getiren ilk tiyatro şirketi olmak gerçek bir ayrıcalık. Sheffield Tiyatroları ile olan ilişkimiz dönüştürücü oldu, her birlikte çalışmamızda büyümemizi ve her seferinde yeni izleyici kitlesine ulaşmamızı sağladı ve bu oldukça inanılmaz” şeklinde konuştu.

Death and The King’s Horseman, Akinwale Oluwole Soyinka tarafından yazılmış olup gerçek bir hikayeye dayanıyor. Kralın atlısı Elesin’in, kralın ölümü üzerine kutsal bir ritüel gerçekleştirmesi görevi verilir. Kareem tarafından yönetilen prodüksiyon, Yoruba halkının ruhsal yönünü dans, müzik ve kaplayarak gösterecek. 20 kişilik kadro daha sonra açıklanacak.

Death and the King’s Horseman ilk kez 1976’da sahnelendi ve dünya çapında, Londra Ulusal Tiyatrosu’nda ve en son olarak 2023’te Kanada’daki Stratford Festivali’nde de sahnelenmeye devam ediyor. Soyinka’nın eseri geleneksel Afrika tiyatrosunu çağdaş temalarla iç içe geçirerek Death and The King’s Horseman’ı kültürel görev ile kişisel çıkmaz arasında etkileyici bir anlatı haline getiriyor. Bu prodüksiyon, izleyicileri efsanevi ile modern arasında bir dünyaya davet ederek Soyinka’nın vizyonunun çekici bir portresini vaat ediyor.

Kareem, “Bu ikonik hikayeyi hayata geçirmek bir onur ve zevktir ve bu efsanevi dramayı doğrudan kendi ev şehrimizde düşündürücü bir tiyatro deneyimi sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Sheffield Tiyatroları Sanat Direktörü Rob Hastie ise, “Utopia Theatre ile olan ilişkimiz bizim için çok önemli ve hem buradaki tiyatrolarda hem de turda izleyicilere harika eserler sundu. Son birkaç yılda, Utopia Theatre yeni oyunlar, güzel bir çocuk kitabının uyarlaması ve klasik Britanya metinlerine güçlü Batı Afrika bakış açıları ile hayranlık uyandırdı. Şimdi kendi özgün tiyatro yapma tarzlarını tartışmasız bir Afrika draması şaheserine getiriyor olmaları son derece heyecan verici. Mojisola’nın prodüksiyonu Crucible sahnesini büyüleyecek” dedi.

İngiltere Sanat Konseyi Ulusal Portföy Kuruluşu olarak, Utopia Theatre, Afrika diasporasının etkileyici hikayelerini paylaşmak ve gelecek nesil yaratıcıları ilham vermek amacıyla etkinlik ve prodüksiyon programı sunmaya odaklanmıştır.

Önceki İçerikUmberto Eco’dan “Televizyona Dair”
Sonraki İçerikBeyaz Perdeye Uyarlanan Kitaplar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments