Bilge Günaydın’ın ilk albümü: “Daydreams”

Daydreams, Bilge Günaydın’ın ilk albüm projesi. Albümde tamamı piyanistin kendi beste ve aranjmanlarından oluşan sekiz parça yer almakta.

0

Bilge Günaydın’ın ilk albüm projesi “Daydreams” 20 Mart tarihinde Ada Müzik etiketiyle tüm dijital ortamlarda müzikseverlerle buluştu. Albüm, CD formatında da yakın zamanda piyasaya çıkacak.

Daydreams, Bilge Günaydın’ın ilk albüm projesi. Albümde tamamı piyanistin kendi beste ve aranjmanlarından oluşan sekiz parça yer almakta. Merkezine quintet müziğini alarak, iki saksofon arasındaki aranjman oyunları ve güçlü melodik yapılar ile kurgulanan müziklerden oluşan bu albümde, çok değerli müzisyenler çaldı.

Saksofonlarda Serhan Erkol ve Tamer Temel, piyano ve synthlerde Bilge Günaydın, kontrbasta Kağan Yıldız ve Apostolos Sideris, davulda Berke Özgümüş albümün çekirdek kadrosunu oluşturdu. Piyanistin ikinci yeni edebiyatının en önemli şairlerinden Cemal Süreya’nın Üvercinka isimli şiirine ithafen bestelediği “Üvercinka” ve adını, çalan müzisyenlerin ortaya koyduğu kollektif ruhtan ve armonisine çok-kültürlü tarihi ile ilham olmuş İstanbul‘dan alan bir diğer bestesi “İstanbulin Cats” isimli müziklerde ise, Cenk Erdoğan perdesiz gitarıyla yer aldı. Albümün bir diğer konuğu ise, “Snow” isimli parçada sesiyle yer alan Esra Kayıkçı oldu.

Mixler Hayyam Stüdyolarından Sinan Sakızlı’ya, mastering ise Grammy ödüllü ses mühendisi Dave Darlington’a ait. Müzik yazmak aslında tüm o teorik gereklilikleri geride bırakabildiğiniz noktada hayal kurmak ve bu hayallerle özgürce kendinize ait bir alan yaratmak üzerine ilerleyen bir süreç. Adının işaret ettiği üzere “Daydreams” isimli bu ilk albümde de Bilge Günaydın, hayatın akışı içerisinde ayrıştırdığı kendi öznel dünyasını dinleyici ile buluşturuyor.

Bilge Günaydın;
© Orçun Kaya

Bilge Günaydın İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı yarı zamanlı piyano bölümü eğitimini 2007 yılında tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezuniyetinin ardından, tam burslu olarak Bahçeşehir Üniversitesi Caz bölümünden kabul aldı. Sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde caz alanında yüksek lisansını da tamamladı. Baki Duyarlar, Güç Başar Gülle ve Nilüfer Verdi ile çalıştı. Yüksek lisans derecesi ile birlikte “Caz tarihindeki big band orkestralarının kronolojik gelişimi ve kompozisyon anlayışındaki tarihsel farklılıklar” üzerine bir tez yayımladı. 24. ve 25. Uluslararası Akbank Caz Festivali’nde Baki Duyarlar şefliğindeki İstanbul Gençlik Caz Orkestrası konserlerinde çaldı ve aynı orkestranın ünlü trompetçi Nicholas Payton ile Zorlu PSM sahnesinde olan konserinde piyanist olarak yer aldı. Big band için bestelemiş olduğu müzikler İstanbul Gençlik Caz Orkestrası tarafından seslendirildi. 2015 ve 2019 yıllarında uluslararası müzik örgütü JMI davetiyle tam burslu olarak, Norveç’te gerçekleşen Norway Jazz Improvisation Camp’e katıldı. Burada Olga Konkova ve Randy Ingram ile çalıştı. 2017 yılında ise İtalya’da gerçekleşen Siena Jazz Workshop’a katılarak Will Vinson, Matt Mitchell, Gerald Clayton ve pek çok değerli müzisyenle çalışma ve çalma fırsatı yakaladı. Romanya’da gerçekleşen 2017 Sibiu Jazz Festival Konserleri kapsamında trio olarak kendi müziklerini çaldı. 2019 yılında genç caz yarışmasının finalisti olarak İstanbul Caz Festivali kapsamında kendi triosu ile konser verdi. 2020 Mart ayında tüm beste ve aranjmanlarının kendisine ait olduğu “Daydreams” isimli albümünü Ada Müzik etiketi ile yayınladı. Zorlu Center, Nardis, Badau, Ankara Samm’s Bistro gibi farklı mekanlarda performanslar gerçekleştiren Bilge Günaydın, farklı projelerle performanslarına devam etmektedir.

Önceki İçerikOnAir Sahne #EvdeKal Akustik: Alp Tanata
Sonraki İçerikBilge Günaydın’ın ilk albümü: “Daydreams”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments