Bill Viola’nın “Görünmez Dünya”sı ilk kez İstanbul’da

"Borusan Contemporary, 16. İstanbul Bienali ile birlikte güz döneminde iki sergi ile sanatseverleri buluşturuyor."

0

Dünyanın önde gelen yeni nesil medya sanatçılarından Bill Viola‘nın ilk kişisel sergisi Borusan Contemporary‘de açıldı.

Borusan Contemporary, 16. İstanbul Bienali ile birlikte güz döneminde iki sergi ile sanatseverleri buluşturuyor. İlki Kathleen Forde küratörlüğünde, dünyaca ünlü video sanatçısı Bill Viola’nın “Geçici” adlı sergisi, ikinci sergi ise Dr. Necmi Sönmez küratörlüğünde, ikincisi gerçekleşen, Turgut Uyar’dan ilhamla “Söylenir ve Yarım Kalır Aşklar Yeryüzünde II” sergisi.

İlk olarak 13 Eylül 2020 tarihine dek hafta sonları görülebilecek olan Bill Viola’nın ‘Geçici’ sergisine değinelim. Dünyaca ünlü video sanatçısı Viola’nın kırk yılı aşkın bir süredir ürettiği yapıtlarda Doğu-Batı kültüründen esinle, hayatı anlamamamızı, hayat ve ölüm üzerine düşünmemizi sağlıyor. Uluslararası çağdaş sanat alanında mühim bir yere sahip olan sanatçının bu sergideki işlerinde su ve hava elementleri ile sağladığı dönüşüm izleyenleri içsel bir yolculuğa davet ediyor.

Dr. Necmi Sönmez - Kira Petrov

Borusan Contemporary güz dönemi sergileri, düzenlenen basın toplantısına katılan Bill Viola’nın eşi ve aynı zamanda Bill Viola Stüdyosu’nun Direktörü Kira Perov da sanatçının işleri hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi. “Bugünün sanatçısı görünmeyeni keşfeder. Dünyanın anlamını arayarak özgürleşiriz. İşlerimin temelinde soru sorma, şüphe etme, meydan okuma var” diye anlattı. Perov sanatçının yaklaşımını, sergideki işler farklı biçimlerde görüntüleniyor, su, hayat ve ölüm arasındaki en yakın iş 2015 tarihli Sel adlı yapıtı.

Perov, konuşmasını Bill Viola’nın en çok etkilendiği Endülüslü filozof İbn-i Arabi’den yaptığı alıntıyla bitirdi. “Öz, kıyıya sahip olmayan bir okyanus. Öze bakmanın bu dünyada veya diğerinde hiçbir başlangıcı ya da sonu yoktur.”

Viola’nın işleri, kolay kolay unutamayacağınız, içsel dünyanıza dokunan, güçlü, sağlam yapıtlar. Sinematografisi hayranlık verici. Sanatçının ilk kişisel sergisi Borusan Contemporary’de 13 Eylül 2020 tarihine dek hafta sonları görülebilir.

Dr. Necmi Sönmez basın mensuplarına bilgi verirken.

Borusan Contemporary’de 8 Mart 2020 tarihine dek görülebilecek diğer sergi ise Dr. Necmi Sönmez küratörlüğünde geçen bahar döneminde açılan “Söylenir ve Yarım Kalır Aşklar Yeryüzünde II” sergisinin devamı niteliğinde. Borusan uluslararası çağdaş sanat koleksiyonundan derlenen serginin ana ekseni yeni medya sanatına dair işler oluşturuyor. Necmi Sönmez mekânın eserlerle uyumuna dikkat çektiği konuşmasında, dijital olarak üretilmiş farklı sanat eserlerine yer verildiğini, bunların da fotoğraf, video, ışık ve yerleştirme 4 ana ekseni bulunduğunu ifade etti. Mekâna, Perili Köşk’e vurgu yaparken, mimarinin değişkenliği, Boğaziçi’ndeki akıntının sergideki etkisine değindi. Şiirin kapı araladığına dikkat çeken Sönmez, daha evvelki sergiler Leylâ Erbil, Cemal Süreya, Tezer Özlü, İlhan Berk’ten esinlendiklerini belirtti.

Bu sergideki eserler, bu koleksiyon için üretildi. Bu eserlerin Perili Köşk’le, Boğaziçi ile bağı, mekân ve serler arasında yaşama önem verdikleri kriter olarak vurguladı.

Elif Hopyar / Özgür Alan
Önceki İçerikYüzüklerin Efendisi’nden Yeni Zelanda’da bir böcek türünü onurlandırma girişimi: Senin adın bundan sonra Frodo Baggins olsun!
Sonraki İçerikBaşak Yavuz’la Take Five: “Ekin Yalçınkaya”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments