Billur Yapıcı: “Venüs; esprili, enerjik ve çılgın bir aşk şarkısı”

0

Yaklaşık 10 yıllık bir müzik kariyeri olan Nükleer Başlıklı Kız, kendi deyimleriyle “.. hayata başka açılardan bakmanın verdiği olgunluk ve ortak bir kararla..”, yepyeni bir başlangıçla karşımıza geliyor. 16 Eylül tarihinde dinleyicileriyle buluşan Venüs isimli single ile Billur Yapıcı, solo kariyeri ile müzik yapmaya devam edecek. Bundan sonra müziğe Billur Yapıcı adı altında devam edecek olan grup bunun sadece bir isim değişikliği olduğunu, grubun en önemli elemanı Tansel Turna’nın ise,  yine onunla beraber sahnede yerini alacağını bildirdi.

-Öncelikle NouvArt ekibi olarak solo kariyeriniz için başarılar diliyoruz. Nükleer Başlıklı Kız’ın yaklaşık 10 yıllık bir müzik geçmişi ve güzel de bir kitlesi var. Venüs’ün gelmesiyle Nükleer Başlıklı Kız’ın resmi olarak bittiğini söyleyebilir miyiz?

Öncelikle NouvArt ekibine çok teşekkür ediyorum.. Evet, müziğimize isim olarak artık NBK diye devam etmiyoruz fakat tabi ki bizim için anlamını yitirdiği düşünülmesin.. Hep söylüyorum, onunla büyüdük, tanındık, güzel şeyler başardık ve yaşadık. Zor olsa da bu değişikliğin zamanı geldiğini düşündüğümüz için Nükleer Başlıklı Kız adıyla devam etmeme kararı aldık..

-Dinleyicilerinizin tepkisi nasıl oldu?

Henüz kötü bir tepkiyle karşılaşmadık.. Bizi en başından beri takip eden ve seven dinleyicilerimizden, bizim gibi duruma duygusal yaklaşanlar oldu tabi ki ama desteklerini eksik etmiyorlar hala. Onlar için bizim adımız değil yaptığımız müzik önem teşkil ediyor, bu sebeple sadece adımızı değiştirdiğimiz için bizden vazgeçmiş değiller 🙂

-Neden müzik kariyerinize solo olarak devam etmek istediniz?

Bu aslında ilk soruyla doğru orantılı. 10 yılın ardından zamanı geldiğini düşündük. Fakat benden önce bu fikirle bana Tansel geldi, biraz düşünüp taşındıktan sonra yanlış bir karar olmayacağına kanaat getirdim ve böylelikle yeni bir yola girmiş olduk. NBK ile 10 yıl içinde yapabileceğimiz her şeyi yaptığımızı düşündük ve hem onu hem kendimizi biraz daha özgür bırakmak istedik sanırım. Hem böylece de Nükleer Başlıklı Kız’ın benim takma adım olduğunu sananların da kafa karışıklığını yok etmiş olduk.

-Kendi sosyal medya hesabınız üzerinden bu kararı açıklarken, bunun sadece bir isim değişikliği olduğunu dile getirdiniz. Yani solo kariyerinizde de Nükleer Başlıklı Kız’ın izlerini görecek miyiz?

Hep söylüyorum, bu isim değişikliği kimseyi yanıltmasın, müziğimizi yine Billur ve Tansel olarak yapmaya devam edeceğiz 🙂  ve ikimiz beraber olduğumuz sürece bir şekilde hep Nükleer Başlıklı Kız’ın ruhunu taşıyan bir müzik olacak elbette ki.

-Bize biraz Venüs’ten bahseder misiniz? Nasıl ortaya çıktı?

Venüs; esprili, enerjik ve çılgın bir aşk şarkısı. Venüs’ün yörüngesinin üzerimde olduğunu söyleyen bir haber okuduktan sonra, söylenenin aksine her şeyin tersine gittiği bir dönemin üzerine yazılmış bir şarkı. Ama tamamen pozitif bir dönemime denk gelmesi, şarkının sözlerine, melodisine ve ritmine yansıdı. Beni heyecanlandıran bir şarkı oldu.

-Nükleer Başlıklı Kız albümlerine bakarsak, ilk albüm ikinci albüme göre sound olarak daha sert kalıyor. Venüs ise daha farklı ve özgün bir şekilde çıkıyor karşımıza. Bu değişimin sebebi ne? Bundan sonra nasıl bir tarz bekliyor dinleyicinizi?

Biz her zaman farklı sound arayışları içinde olan, yeni şeyleri denemeye açık olan bir gruptuk. Bu sebeple farklı prodüktörlerle çalışmaktan keyif alıyorduk çünkü prodüktör değiştiği anda sound da değişiyor. Bu sebeple zaten NBK’nın sabit bir soundu olduğunu söylemek de güç. Venüs ile yeni ve modern sound yakaladığımızı düşünüyorum. Ve Yasin ile çalışmak bu anlamda şarkıya çok şey kattı. Bundan sonra, yeni şarkılarda da onunla yakaladığımız bu kimyayı bozmadan devam etmeyi düşünüyoruz.

-Klip çekimleri nasıl geçti? Bu süreçte kimlerle çalıştınız?

Klibi Pitch Black adında yeni, genç bir ekiple ve Mete Altuniğne adında yeni bir yönetmen adayıyla çektik. Hem stüdyo hem dış mekan çekimleri yaptık. Klibin hem karanlık, hem de renkli bir dünyası olduğunu söyleyebilirim. Sarkıda da bunu hissetmek mümkün. Hayatımda ilk defa bu klip için motorsiklete bindim, bayaa korkmama rağmen bir yandan da çok eğlendim. Klibin asıl kahramanı aslında benim can dostum ve tonmaisterimiz Güneş Turaç.. Şarkıya ve bana o kadar inanıyor ki klip için benden daha çok uğraştı diyebilirim, ona da buradan özel teşekkürlerimi iletiyorum 🙂

-Bir röportajınızda Venüs’ü “Özgür bir ruha sahip ve beni mutlu eden bir şarkı.” olarak tanımlamışsınız. Sizce bu ruhu ekrana yeterince yansıtabildiniz mi? Size geri dönüşler nasıl?

Evet gerçekten özgür bir ruha sahip olduğunu ve beni mutlu hissettirdiğini söyleyebilirim. Şarkının kapak ve klip görsellerinde benim hayal dünyamı yansıtmaya çalıştık. Tabi ki büyük bir şirketin arkasında olduğu büyük bütçeli bir yapım olmadığı ortada. Elimizden geldiği kadar, olabildiğince güzel yansıtmaya çalıştık. Görselliğin çok önemli olduğu, bir yandan da hiç önemli olmadığı çok ince çizgili garip bir dönemde yaşıyoruz ama daha önce başka bir röportajda da söylediğim gibi, internette dolaşan, içeriksiz saçma sapan, milyonlarca kez izlenmiş bir sürü videonun yanında bu klip de hiç fena sayılmaz 🙂  Şarkıyı her dinleyenden güzel tepkiler alıyor olmak da yaptığımız işi daha da anlamlı kılıyor.

-Peki, çok ara geçmeden albüm gelir mi?

Büyük ihtimalle önümüzde 2 single daha olacak, sonrasında belki yurtdışında yapılacak sürpriz bir albüm kaydı olabilir. Ama hiçbir şey planlamak istemiyorum, sadece aklımdan geçenler bunlar. Hep beraber göreceğiz, albüm mü olur, singlelar mı olur, bakacağız artık 🙂 Kesin olan şeyler de var tabi, mesela sevdiğim bir arkadaşımla yaptığımız ve kasım ayında çıkması planlanan sürpriz bir düet şarkı var ve ingilizce müzik yapan yerli bir grup ile de ortak bir çalışma gerçekleştirdik, onun da meydana çıkması yakındır 🙂

-Önümüzdeki günlerde belirlenmiş konser tarihleri var mı?

Henüz net olan konser tarihleri yok ama beni çok heyecanlandıran çok güzel projeler var. Hepsini netleştikçe sosyal medya hesaplarımdan bildireceğim.

Billur Yapıcı’yı takip edin;
   

Hande Özdemir
Önceki İçerikCarnophage’tan beklenen albüm “Monument”
Sonraki İçerikBiz ne ara bu kadar geri kafalı olduk
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments