Booker adayı roman şimdi Türkçede: “Ne Eğlenceli Çağ”

April Yayıncılık baharı Kiley Reid imzalı Booker adayı “Ne Eğlenceli Çağ” adlı romanla karşılıyor.

Yeni zamanın en heyecan verici kalemlerinden Kiley Reid’den çarpıcı ve şaşırtıcı bir ilk roman olan “Ne Eğlenceli Çağ”, Goodreads okurlarınca yılın en iyi ilk romanı seçildi. New York Times Çoksatanlar listesinin zirvelerinde otuzdan fazla hafta yer aldı. 2020 Booker ödülüne aday gösterildi.

Alix Chamberlain her istediğini elde eden bir kadın ve ilhamını özgüveninden alan markasıyla diğer kadınlara da aynısını vadediyor. Emira Tucker ise hâlâ dünyadaki yerini arıyor. Yaşıtları kariyer basamaklarını bir bir tırmanırken, onun elinde şimdilik yalnızca bebek bakıcılığı becerileri var. 

Bir gece Alix, aniden isi çıkınca, Emira’dan yardım istiyor. Emira’nın Chamberlain’lerin oğluna bakması gerek. Bir de markete uğraması. Lüks mağazanın güvenlik görevlisi, dışarıda geç bir saatte beyaz bir çocukla siyah bir kadını beraber görünce Emira’yı iki yasındaki Briar’ı kaçırmakla suçluyor. Neler oluyor derken kalabalık toplanıyor. Hararetli tartışmalar alevleniyor. O esnada birisi her şeyi filme alıyor. Emira öfkeli, ömründe böylesine aşağılanmamıştı, yine de olayı büyütmemek en iyisi. Alix ise kararlı. Mutlaka bir çözüm bulacak ve her şeyi yoluna koyacak.

Ne Eğlenceli Çağ empati ve sosyal konular üzerine yaptığı keskin yorumlarla karşılıklı ilişkilerin bulaşıcılığını, aileden olmanın ne anlama geldiğini, yetişkin olmanın karmaşık gerçekliğini en sert ve en matrak haliyle anlatıyor. Kitabın çevirisi Sinem Sancaktaroğlu Bozkurt’a, kapak tasarımı Berkay Taş’a ait.

Çevirmen: Sinem Sancaktaroğlu Bozkurt
Yayın Tarihi: 18.04.2022
Orijinal Adı: Such a Fun Age
ISBN: 9786057440129
Dil: TÜRKÇE
Sayfa Sayısı: 320
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Boyut: 13.5 x 21 cm

Kiley Reid (Yazar);

1987 yılında Los Angeles’ta doğdu. Marrymount Manhattan College’da oyunculuk eğitimi aldı. Truman Capote bursu kazanan Reid, lisansüstü eğitimini Iowa Üniversitesi’nde edebiyat ve yaratıcı yazarlık alanında tamamladı. Aralık 2019’da yayımlanan ilk romanı Ne Eğlenceli Çağ, 2020 Booker Ödülü’nde uzun listeye seçildi, NAACP Image İlk Kitap Ödülü’nde finalist oldu, New York Times başta olmak üzere birçok listede uzun haftalar çoksatanlar arasında yer aldı. Kiley Reid, Philadelphia’da yaşıyor ve yaratıcı yazarlık dersleri vermeye devam ediyor.

Sinem Sancaktaroğlu Bozkurt (Çevirmen);

1979 yılında Ankara’da doğdu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünde tamamlamasının ardından yine aynı üniversitede İngiliz Kültür Araştırmaları alanında doktora derecesini aldı.2011 yılında burslu olarak doktora sonrası çalışmalarını yürütmek üzere Strazburg Üniversitesi’ne gitti. Çevirileri arasında çoğunlukla popüler edebiyat ve çocuk edebiyatından eserler yer alıyor. Halen Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Sancaktaroğlu Bozkurt’un çalışma alanları içerisinde toplumsal cinsiyet ve çeviri, tarihimizde kadın çevirmenler, çocuk yazını çevirisi, çocuklar için engelsiz erişim sayılabilir. Evli ve bir kız annesi olan çevirmen Ankara’da yaşıyor.

Etiketler

0 yorum “Booker adayı roman şimdi Türkçede: “Ne Eğlenceli Çağ””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest