“Türkiye – Almanya Göçleri” arşivi yayında

Göçün Yüzleri Türkiye-Almanya projesi çevrimiçi Türkiye-Almanya Göçleri Arşivi turkishgermanmigrations.org ile devam devam ediyor.

Almanya ile Türkiye arasında yapılan işçi alımı sözleşmesinin 60. yıldönümü vesilesiyle Almanya ile Türkiye arasındaki diyalogu güçlendirmeyi, iki ülkede de olumlu ve olumlaştırıcı bir göç algısını güçlendirmeyi ve böylece beraberce yaşama ve demokratikleşmeye katkıda bulunmak üzere başlayan Göçün Yüzleri projesi Türkiye- Almanya Göçleri Arşivi çalışması turkishgermanmigrations.org ile devam devam ediyor.

Türkiye-Almanya Göçleri Arşivi iki ülke arasındaki tüm göçlere Siyasi, Emek, Eğitim, Sosyal ve Askeri-Endüstriyel olarak 5 farklı kategoride odaklanacak. Her iki ülkede yaşanan önemli kırılmaları görselleştirerek, göç hareketlerini toplumsal konumları içerisinde yansıtan çevrimiçi arşiv sadece son 60 yılın değil 19. Yüzyıl sonlarından günümüze iki ülke arasındaki çeşitli göçlerin hikayeleri, nedenleri, fotoğrafları sunarken katkıya açık bir şekilde iki ülke arasındaki göçlere dahil olan herkesin hikayesini, anısını toplayarak büyümeye devam edecek. 

beraberce Derneği ile DVV International ortaklığıyla Eylül 2021’de başalayan Göçün Yüzleri projesinde çeşitli eğitimler, atölyeler, yuvarlak masa toplantıları, röportajlar ile Almanya ile Türkiye arasında yaşanan göç hareketliliği işlenecek. Türkiyeden ve Almanya’dan yerel yönetimlerin de iki ülkede çeşitli etkinliklerle dahil olacağı projeye dair tüm gelişmelere, etkinliklere ve yayınlara turkishgermanmigrations.org adresiden ulaşılabiir.

Türkiye- Almanya Göçleri Arşivi’ne dair tüm sorularınız, görüşleriniz için veya arşive yeni yazılar, tanıklıklar, anılar iletmek için [email protected] adresine yazabilirsiniz.

Etiketler

0 yorum ““Türkiye – Almanya Göçleri” arşivi yayında”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest