Bursa’da tiyatro coşkusu zirve yaptı

Bu yıl 26. kez gereçekleşen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Kazakistan Devlet Tiyatrosu oyuncularını seyirciyle buluşturdu.

0

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı işbirliğiyle düzenlendiği 26. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Kazakistan Devlet Tiyatrosu oyuncularının ‘Karagöz’ isimli oyunuyla zirve yaptı. Kazakça sahnelenen ve Türkçe üst yazıyla seyirci karşısına çıkan oyuncular ve eser eleştirmenler tarafından tam not aldı.

Çocukların ilgisi büyük

Bursa’nın kültür sanat anlamında uluslararası marka etkinliklerinden olan ve bu sene 26’ncısı düzenlenen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nde İran’dan 2, İspanya ve Kazakistan’dan 4 olmak üzere 14 tiyatro topluluğu yer aldı. Özellikle çocukların büyük ilgi gösterdiği oyunlar, şehrin 7 farklı noktasında ücretsiz olarak sahnelendi. Tiyatro şöleni 30 sahne performansı, 6 atölye ve 1 söyleşi ile tamamlandı.

‘Eleştiri Tiyatroyu Güçlendirir’

Her günün sonunda tiyatro oyuncularının davet edildiği eleştirel değerlendirme toplantıları yapıldı. Bu toplantılarda Prof.Dr.Nihal Kuyumcu, Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tülay Yıldız Akgül, Marina Yüce, Semih Ali Aksoy, Hakan Silahsızoğlu ve Murat Liman’dan oluşan sanat kurulu üyeleri, BKSTV Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Etkeser, ASİTEJ Türkiye Merkez Başkanı Haluk Yüce ile gözlemciler yer aldı. Prof.Dr.Kuyumcu, eleştirel değerlendirme toplantılarının yapıcı olduğunu ve tiyatroyu güçlendirdiğini söyledi.

Destekleyenler

Festival, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Harput Holding, Royal Termal Otel, Özhan Market, Bursa Ticaret Borsası, Atış Şirketler Grubu ve Şahinkaya Okulları katkılarıyla yapıldı.

Önceki İçerikİklim aktivistlerinin yeni hedefi Gustav Klimt’in eseri oldu
Sonraki İçerikFutbolun ikonik isimleri Nike’ın Dünya Kupası reklam filminde buluştu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments