Cat Stevens (Yusuf İslam)’ın yeni kitabında Doğan Ür imzası

Yusuf İslam, Müslüman olup adını değiştirmeden önceki hayatından bir kesiti anlatan “Cat Stevens” kitabının çıktığını duyurdu. Kitap, sanatçının dünyaca tanınıp ilk önemli çıkışlarını yaptığı 1970-1971 dönemini ele alıyor.

Kitap, sanatçının dünyaca tanınıp ilk önemli çıkışlarını yaptığı 1970-1971 dönemini ele alıyor. Kitaptan yer alan tadımlık bölüm ise şöyle: “Müzisyen, 1970’te yayımladığı folk müzik temeline oturtulmuş, önceki albümlerinden de biraz farklı sayılan Mona Bone Jakon’u yayımladı. Bu albümde o dönemki aşkı Patti D’Arbanville için yazılmış (daha sonra bir klasik halini alan) “Lady D’Arbanville” parçası da yer alıyor. Cat Stevens, 1970’in ikinci yarısında yayımladığı uluslararası bir başarı yakalayan Tea for the Tillerman albümüyle yoluna devam etti. Wild World parçası bu albümdeki en beğenilen ve hit olan şarkı oldu. Kendine has bir müzik oluşturan Stevens 1971’de çıkardığı Teaser and the Firecat albümüyle başarının tadını çıkarmaya devam etti. Bu albümde “Peace Train”, “Morning Has Broken” ve “Moonshadow” gibi birçok hit parça yer alıyordu”

Dünyaca ünlü sanatçının çok titizlenerek hazırladığı kitabının görsel şöleninde ise kendisi de aynı zamanda müzisyen olan bir Türk sanatçının Doğan Ür’ün imzasını görüyoruz.

Doğan Ür aslında uzun yıllardır Cat Stevens ile hem dostluğunu devam ettiriyor hem de birçok projesinde yer alıyor. Ür, Yusuf İslam ile tanışıklığını ve birlikte çalışmalarını şöyle ifade ediyor: “Yusuf İslam’la tanışmam için; hayal etim oldu diyebilirim. Müziklerini severek dinler, odamda gitarımla şarkılarını çalardım. Ve bir gün gerçekten birlikte odamda gitar çaldık. Akademiden bir arkadaşım birkaç kare çizmemi istedi ben de çizdim. Fakat bu çizimlerin yıllar sürecek bir projenin başlangıcı olduğundan ve Yusuf İslam için çizdiğimden habersizdim. Elimden gelenin en iyisini yaparak teslim ettim.  Yolumuz bu şekilde 2004 yılında kesişti. Londra ve Dubai’ye giderek, zaman zamanda onun Türkiye’ye gelmesi ile, çalışmalarımız hala devam ediyor. 2009 yılında Royal Albert Holl ve Moonshadow Melbourne müzikali sahne İllüstrasyonları, albüm kapağı ve kitap çalışmalarımız bitti. Şimdi ise birlikte kendi hayatını anlatan bir kitap çalışmamız oldu. Bir müzisyen olarak hayranı olduğum bir sanatçı ile çalışmaktan onur duyuyorum.  Bir şeyler yapıp bırakmak beni çok ama çok mutlu ediyor.”

Doğan Ür kitapla ilgili olumlu yorumlar aldı. Sırada, iki sanatçının ortak ürünü çalışmalarından oluşan bir sergi projesi var.

Etiketler

0 yorum “Cat Stevens (Yusuf İslam)’ın yeni kitabında Doğan Ür imzası”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest