Caz müziğin genç yeteneklerinden “Hakan Başar”

"Hakan’ın geleceğin müzik anlayışı ve dünyasında adından daha çok söz ettireceğine yürekten inanıyorum."

0

Bugünkü yazımda sizlere genç yaşında sanatını geniş kitlelere duyurabilmiş bir müzisyenden bahsedeceğim. Barış Manço’nun “Adam Olacak Çocuk” sözünü doğrular nitelikte, sanatsal disiplinin içerisinde hayatını programlamaya başlayıp kısa bir zamanda adım adım başarı basamaklarından ilerleyen Hakan Başar’ı sizlere tanıtmak istiyorum.

2014 yılında dünyaya gelen Hakan Başar, caz gitaristi Fahrettin Hakan Başar’ın oğlu. Babasının kendisine aktardığı müzikal alt yapıyı yansıtan Hakan sekiz yaşında piyano dersleri almaya başlamış. Kendi aktarımıyla henüz dört yaşındayken “Billie’s Bounce”, “The End Of A Love Affair” ve “Stella by Starlight” gibi caz şarkılarını söyleyebilme yeteneğine sahip olan bir çocuk… Piyanoya gösterdiği ilginin giderek artması ve etütlerinin sonunda çalma pratiğini geliştirmesiyle kısa zamanda babasıyla birlikte konserlerde yer almaya başladı. Konser faaliyetlerini sürdürürken eğitime de önem göstererek Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitim hayatını sürdürmeye başladı. Ailesi mutluluk ve heyecan gibi duyguları bir arada yaşamanın yanında oğullarına destek olabilmek adına onun yıpranmaması için de büyük çaba sarf etmekte. Bu bağlamda müzikal yolculuğunda yıpranmaması için oldukça özenli davranılmıştır.

Dokuz yaşından sonra babasıyla birlikte disiplinli bir şekilde çalışan, gerçekleşen konserlere giderek daha da deneyim kazanan Hakan Başar bu süreçte commercial tarzında müzik yapan orkestradan ayrılarak içindeki caz müzik aşkının büyümesiyle müziğin caz haline yönelmeye karar verir. Michel Petrucciani, Miles Davis, Oscar Peterson, Bill Evans, George Benson gibi büyük sanatçılar genç piyanistin en sevdiği ve etkilendiği müzisyenlerdi. Müziğin geçmişini ve bugününü irdeleme hususunda gösterdiği hassasiyet sonucunda birçok önemli esere yeni yorumlar getirmiş, birçok önemli projede yer almıştı. On yaşında okulunda düzenlenen 5. Pera Müzik Festivali’nden sonra Tribute to Michel Petrucciani ve Tribute to Oscar Peterson & Keith Jarrett gibi örnek aldığı isimlerin anısına düzenlenen birçok projede sahne aldı.

Hakan Başar ilk kayıt deneyimini 2015 yılının sonlarında İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde gerçekleştirdi. On iki yaşında İstanbul Caz Festivali kapsamında sahne alarak artık sadece caz müzik ilgililerinin değil diğer türleri seven müzikseverlerin de ilgisini çekmeyi başardı. 2017 yılında Akbank Sanat Genç Yetenek Konseri, İzmir Avrupa Caz Festivali, İstanbul Caz Festivali Tanıtım Gecesi, Ahmet Ertegün’ü Anma Gecesi, Dünya Caz Günü Etkinliği, Zorlu PSM Festivali, Ankara Caz Festivali gibi her biri çok önemli etkinlerde yer alır. Bu dönemde aynı zamanda Kenan Doğulu’nun Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde verdiği konserlere iki kez konuk müzisyen olarak katıldı.

2017 yılında ilk olarak İstanbul Caz Festivali ardından ise 27. Akbank Caz Festivali’nde sahne aldı. Bu konserler sırasında birçok önemli müzisyenle tanışma fırsatı bulan genç müzisyen Chick Corea, Ron Carter, Russell Malone, Eddie Gomez, Donald Vega gibi çok sevdiği müzisyenler ile tanışmış hatta bir süre önce yitirdiğimiz Chick Corea ile İstanbul konseri öncesi atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir. 

2018 yılının Şubat ayında Babajım İstanbul Stüdyoları’nda albüm kayıtlarına başladı ve albümün kayıtları aynı yılın Kasım ayında tamamlandı. Bu kayıtlar sırasında Ferit Odman, Halil Çağlar Serin, Kağan Yıldız, İmer Demirer gibi müzisyenlerle çalışan Hakan Başar, albümü tamamlayınca plak yapımcısı Martin Hummel’in de desteğiyle 18 Ekim 2019’da Ubuntu Müzik etiketiyle ilk albümü “On Top Of The Roof” yayınladı. Albüm müzikseverler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı. Albüm sonrası 2019 yılında konserlerine devam eden müzisyen ilk olarak Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda İBB Kent Orkestrası’na konuk oldu ve ünlü tenor sanatçı Hakan Aysev ile birlikte sahne aldı. Bu konserin ardından TRT Caz Orkestrası ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir kez daha sahne aldı. 2019’un Mayıs ayında Akbank Sanat’ta Hakan Başar Trio olarak başarılı bir konser verdi. 16 Temmuz 2019 tarihinde ise İstanbul Caz Festivalinde sahne aldı ve devamında ilk yurt dışı konserini verdi. 15 Kasım 2019’da gerçekleşen EFG Londra Caz Festivali kapsamında Pizza Express Jazz Club Soho’da sahne aldı. Etkili performansı sayesinde genç müzisyen kendinden söz ettirmeye başlamıştı. Bu başarılı konser İngiltere basınında yer bulur ve Mike Collins, London Jazz News adına kendisiyle bir röportaj yaptı ve genç müzisyenin “On Top Of The Roof” albümünde yer alan şarkılar dünyanın en önemli caz radyolarından olan Jazz FM’de haftalarca yayınlandı.

“Caz müziği özgürlüğü ifade ediyor” diyen müzisyen on beş yaşındayken Türkiye’de önemli bir başarıya imza attı. Yurtta ve dünyada Covid-19 salgını ile mücadele ettiğimiz bu zor günlerde genç müzisyen analizler yaparak, aceleye mahal vermeden büyük bir titizlik ve özveri ile çalışıyor. Yeni albüm hazırlığını sürdüren Hakan Başar zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde bize bir sürpriz yapıp Yellowjackets’ten Jimmy Haslip, Will Kennedy ile Ubuntu Music’ten Martin Hummel ve babası Fahrettin Hakan Başar’la bir araya gelip Hub Art Special Edition single çalışmasını yayınladı. 

Hakan Başar ile hala tanışmadıysanız mutlaka “On Top Of The Roof” albümünü dinlemenizi tavsiye ederim. Hakan’ın geleceğin müzik anlayışı ve dünyasında adından daha çok söz ettireceğine yürekten inanıyorum. Bu vesile ile ülkemizde caz müziğin olmazsa olmazı olan ve bu alanda birçok çalışma yapan, bir caz okulu açmak için varını yoğunu ortaya koyan İsmet Sıral’ı saygıyla anıyorum. Eğer yaşasaydı Hakan ile gurur duyardı.

Gökhan Toker
Önceki İçerikCanozan “Kalbimden Tenime” yayında
Sonraki İçerikVolkan Maraş’ın yeni teklisi: “Her Kadehte”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments