Cengiz Solakoğlu: “Eğitim sadece devlete bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir”

0
TEGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Solakoğlu

Geçtiğimiz ay Bloomberg televizyon kanalında, ülkemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan TEGV / Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı ile ilgili yayınlanan program büyük bir beğeni topladı. Kuruluşun miladından amacına kadar pek çok konuya değinilen programda özellikle şu noktaların altı çizilerek, eğitim konusu ve önemi kamuoyunun dikkatine sunuldu:

Kısa adı TEGV olan Türk eğitim Gönüllüleri Vakfı, 1995 yılında eğitime destek amacıyla ve “Eğitimin değil, sokağın alternatifi!” parolasıyla kurulmuş ve aradan geçen 23 yılda tam iki milyon altı yüz bin öğrenciye ulaşmış dev bir sivil toplum kuruluşudur. TEGV, özellikle maddi imkânları kısıtlı ailelerin çocuklarını, hayat pratikleri için vazgeçilmez bir öneme sahip olan eğitimle buluşturmayı hedeflemiş, bunun için de “eğlendirirken öğretmek” ilkesini düstur edinmiştir. Bununla da kalmamış, alışılageldik sıkıcı ve ürkütücü kalıpları kırmanın, eğitimi ülke çapında çok büyük kitlelere ve gelecek nesillere ulaştırabilme adına taşıdığı önemi her fırsatta dile getirmiştir. Duyarlı halkın ve bazı iş adamlarının yaptığı bağışlar ve yardımlar sayesinde, başlangıçta Tekirdağ ve civarı pilot bölge baz alınarak, sayıları gün geçtikçe artan eğitim birimleri açılmış, buralarda verilen ve adeta bir oyun niteliği taşıyan dersler sayesinde, sokakların salgıladığı kötü alışkanlardan çocukların uzak tutulması sağlanmıştır. Çocukların eğitim hayatına tartışılmaz bir katkısı olan bu derslerin, eğitim yöntemi açısından benzersiz bir örnek teşkil ettiğini de unutmamak gerek tabii.

Lila Group Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Öğücü

2010’dan beri gerek yaptığı bağışlarla gerekse açtığı eğitim birimleriyle TEGV’le derin bir dirsek teması içinde olan “Lila Group” adlı özel sektör kurumundan da ayrıca bahsetmek gerekiyor tam da bu noktada. Geçen sekiz yılda yaklaşık 20 bin öğrenciye ulaşan Lila Group, dünyanın öteki ucundaki Brezilya gibi bir ülkenin dahi dikkatini çekmiş ve kendisine rol-model olarak benimsemesini sağlayacak kadar eğitim yolunda büyük başarılar elde etmiştir.

TEGV Yönetim Kurulu başkanı Cengiz Solakoğlu’nun da ısrarla ve çok yerinde dile getirdiği gibi, eğitim sadece devlete bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir.

Kenan Yaşar
Önceki İçerikNASA, Mars’ta rüzgar gürültüsünü kaydetmeyi başardı
Sonraki İçerikÇokça sanat, çokça insan, tek bir nokta; “Istanbul Art Show”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments