Cin gibi bir Marvel hayranının oltasına takılan detay: Avengers: Endgame’den “Geleceğe Dönüş” kültüne dair gönderme

0

Dikkatli bir Marvel hayranı Avengers: Endgame’de Geleceğe Dönüş’e (Back To The Future) açık bir gönderme olduğunu fark etti.

Yeni Reddit gönderisinde iki filmden alınmış görüntü kesitlerini yan yana paylaşan izleyici, sosyal medya platformundaki diğer kullanıcılara iki video kesiti arasındaki benzerliği fark edip etmediklerini sordu. Videolardan biri Avengers: Endgame’de Sonsuzluk Taşları’nı ele geçiren Tony Stark’ın parmağını şıklatarak Thanos’u sonsuza dek alt ettiği ana aitti.

Galaksinin Koruyucuları serisinden (Guardians of the Galaxy) Rocket, Thanos için savaşan ve Iron Man’in parmağını şıklatmasıyla buharlaşan köpekbalığı benzeri yaratıktan kıl payı kurtulurken görülüyor. Bu sahne Geleceğe Dönüş 2’de 1985’ten 2015’e yolculuk yapan Marty McFly’ın, Jaws 19 filminin kurgusal tanıtımı için kullanılan holografik bir köpekbalığının saldırısına uğradığı anı akıllara getiriyor.

İki sahne de benzer bir kompozisyona sahip. Rocket ve Marty, “dişli” rakipleri yukarıdan saldırırken benzer konumda bulunuyor. Dahası Rocket’in düşmanına çok benzer şekilde Marty’i tehdit eden köpekbalığı da piksellerine dağılarak ortadan kayboluyor. Reddit’te Avengers: Endgame sahnesiyle birlikte paylaşılan Geleceğe Dönüş 2 kesiti, Marty’nin sahte köpekbalığı kendisini canlı canlı yemeye geliyor gibi görünürken çığlık attığı kısa sekans kaldırılarak küçük bir düzenlemeye tabi tutulmuş.

Bu iki sahne arasındaki benzerlik sadece bir tesadüf sonucu da olabilir ancak Avengers: Endgame ve Geleceğe Dönüş 2’nin ikisinin de ağırlıklı olarak zaman yolculuğunu işlemesi bu göndermenin bilinçli yapılmış olma ihtimalini güçlendiriyor. Bu anlatı öğesi, Avengers: Endgame’in hikayesinde kilit nokta olarak öne çıkıyor. Avengers: Sonsuzluk Savaşı’nda (Avengers: Infinity War) Thanos’un parmak şıklatmasının yıkıcı etkilerini tersine çevirmek için Yenilmezler’den geriye kalanlar zamanda geri gitmişti.

Avengers: Endgame’i birlikte yöneten Anthony ve Joe Russo kardeşler, yapımın tanıtımının önemli bir kısmını filmdeki zaman yolculuğunun kurallarıyla ilgili soruları yanıtlamaya ayırmıştı.

Umut Can Yıldız / Independent Türkçe
Önceki İçerikHayal gücünün ve yeteneğin sınırı yok; üstelik oturma odasına Harry Potter dünyasının maketini inşa edecek kadar!
Sonraki İçerikSu Soley’den büyülü ve modern bir tını: “Zamansız Aşk”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments