Cinsel tacize önlem için erkeklere yasaklanan festival: “Statement”

0

İsveç’in Göteborg kentinde sadece kadınların ve transeksüellerin katıldığı müzik festivali cumartesi günü başladı. Hiçbir erkeğin alınmadığı festivalde müzisyenler de kadınlardan seçildi.

Geçtiğimiz yıl ülkenin en önemli müzik festivallerinden olan Bravalla’da polis tarafından kayıtlara geçirilen dört tecavüz ve 23 cinsel taciz olayı yaşanması ‘Statement’ isimli erkeklere kapalı bu festivalin doğmasına sebep oldu.

Bravalla Festivali yaşanan taciz ve tecavüz olayları sonrası bu yıl iptal edildi

Festival erkek güvenlik görevlilerine ya da gazetecilere de kapatıldı. Göteburg’da bir endüstriyel alanda yapılan festivale sadece kadın müzisyenler kabul edildi.

‘Kendilerine hakim olana kadar yasak’

Festivalin kurucularından oyuncu Emma Knyckare festivalle ilgili “Bütün erkekler kendine hakim olmayı öğrenene kadar sadece erkek olmayanlara açık bu harika festivalle ilgili ne düşünürsünüz.” dedi. Festival Sözcüsü Rebecka Ljung ise binlerce kadının katılımını beklediklerini dile getirdi.

Öte yandan İsveç hükümetine bağlı eşitlik ve ayrımcılık karşıtı ajans gelen bir kaç şikayet sonrası festivalin konuyla ilgili yasayı ihlal edip etmediğinin incelemeye alındığını duyurdu. 

Beraat Gokkus /
Önceki İçerikDünya’dan 250 kat fazla su bulunan gezegenler keşfedildi
Sonraki İçerikBİFO’nun yıldızlarla dolu 2018-2019 sezonu biletleri satışa sunuluyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments