Çizgi roman ve sinemanın sanatsal buluşması: Kinematograph

Ömer Atakan'ın ilk kişisel sergisi “Kinematograph” Goba Art&Design’da sanatseverlerle buluşuyor.

0

Ömer Atakan’ın “Kinematograph” sergisi 10 Aralık’ta Kalebodur’un destekçisi olduğu Goba Art&Design’da kapılarını sanatseverlere açıyor.

Koleksiyon, çizgi roman ve sinema tutkusunu mimarlık mesleği ile harmanlayan Ömer Atakan; çizim tekniğinin çizgi roman, grafik anlatım ve sinemayla birleşimi olan “Kinematograph” adını verdiği ilk kişisel sergisinde, 15 sıra dışı yönetmenin 15 filmini resmedip, 30 x 42 cm. 200 gr. Schoeller kağıt üzeri çini mürekkebi rapido, marker, ekolin ve toz pastel tekniği ile yaptığı işlerin 20.yy’ın illüstrasyon sanatı ile yapılan sinema afişlerine de bir gönderme olduğunu ifade ediyor.

Ömer Atakan; Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Coen Kardeşler, David Fincher, Guy Richie, Brian De Palma, Francis Ford Coppola, Ridley Scoot, David Fincher, Steven Spielberg, Wachowski Kardeşler, Christopher Nolan, Michael Mann, Sam Mendes, James Cameron gibi yönetmenlerin başyapıt filmlerinin en ikonik sahnelerini, filmlerden diyaloglar ve yönetmenlerle birlikte ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Sanatçı; bu eserleri üretirken, 90’lı yılların başında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ndeki günlerine geri dönüp, yapay zekanın ürettiği (özellikle son yıllarda Metaverse ve NFT gibi kavramlarla daha da yoğunlaşan) dijital işlerin dışına çıkıp bu kez tekrar eskisi gibi analog olarak bir şeyler yapıp sanatseverlerle paylaşmanın heyecanı içinde olduğunu ifade ediyor.

A: Evliya Çelebi, Şimal Sk. Belkıs Apt 3\A, 34430 Beyoğlu/İstanbul
T: +90 (532) 451 80 85
W: www.gobaartdesign.com
M: [email protected]

Önceki İçerikPislick Kedi ve Can Uzunallı’dan yeni çalışma: “Uzak”
Sonraki İçerikSesiyle Dünya Haritası Çizen Kadın: Elif Sanchez
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments