Sesiyle Dünya Haritası Çizen Kadın: Elif Sanchez

"Gemimizin adı, yapımcılığını Grammy ödüllü İspanyol besteci ve gitarist Javier Limon’un yaptığı, Elif Sanchez’in yeni çıkan albümünde yer alan “Mi Voz”du."

0

Sabah güneşi kucaklayıp gece yıldızları selamladığım saate kadar günümün büyük kısmını müzikle kol kola geçiririm. Bu sebeple yeni şarkılar, şarkıcılar keşfetmek en büyük zevkimdir. Özellikle bir edebiyatsever olarak öykü yazdığım zamanlarda başkahramanlarımdan biridir müzik. Öykümün ruhuna, dokusuna uygun bir şarkı keşfetmeye göreyim defalarca dinlerim. Hikayelerde belirmeseler bile üretkenliğimi, yaratıcılığımı arttırırlar. Bu sebeple kendi buluşlarım kadar arkadaşlarımdan da öneri alır, favori müzik listelerini dinlerim. İşte geçen hafta sonu bir dostumun tavsiyesiyle gittiğim, Ankara CSO Ada’da gerçekleşen konserde sahne alan Elif Sanchez de erken verilmiş bir yılbaşı hediyesi oldu bana.

Mavi Salon’da gerçekleşen konser, notalar sayesinde hem karada hem denizde gidebilen, ezgilerin rüzgârıyla dünyayı gezen bir cruise gemisine binmek gibiydi. Gemimizin adı, yapımcılığını Grammy ödüllü İspanyol besteci ve gitarist Javier Limon’un yaptığı, Elif Sanchez’in yeni çıkan albümünde yer alan “Mi Voz”du. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı birincilikle bitiren Elif Sanchez, kalbimizi dalgalandıran efsunlu gırtlağıyla söylediği türkülerle Türkiye limanından açıldı. Gel Ey Seher diyerek Azerbaycan’a yanaştı. Quizás, Quizás, Quizás la İspanya’ya çevirdi pruvayı. Historia de un Amor ile Latin Amerika’ya kadar gitti. Yarı İspanyolca yarı Türkçe seslendirdikleri, Kenan Doğulu ile yaptığı Kurşun Adres Sormaz ki düetiyle vatan topraklarına döndü. Bir coğrafya bukalemunu gibi kültürlerin rengine, duygusuna büründü.

Her ne kadar rotamızı Elif Sanchez çizse de muhteşem orkestrasındaki gitar, piyano, vurmalı ve üflemeli enstrümanları çalan olağanüstü müzisyenler de performanslarıyla zaman zaman dümeni ele geçirip kaptan oldu. O gece, ruhum ve kulaklarım muhteşem bir müzik seyahatine çıktı adeta.

Tahmin edersiniz ki o günden beri öykülerimin eşlikçisi Elif Sanchez.

Ey İstanbullular! “Biz gemiyi kaçırdık” diye düşünmeyin. 14 Aralık Çarşamba Günü saat 21.00’de Zorlu Center Turkcell Platinum Sahnesi’nde gerçekleşecek konsere hemen bilet alın. Elif Sanchez’in eşsiz sedası da boğaza ne güzel yaraşır.

Önceki İçerikÇizgi roman ve sinemanın sanatsal buluşması: Kinematograph
Sonraki İçerikBu Hafta Vizyona Giren Filmler (9 Aralık 2022)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments