Çocuk Gözüyle Çanakkale Projesi

Gelibolu 75. Yıl İlköğretim Okulu, Cumhuriyetimizin 100. yılında "Çocuk Gözüyle Çanakkale" projelerini kısa bir film haline getirdi.

0

Gelibolulu 100 öğrenci, Cumhuriyetin 100.Yılında 100 öğrenci ile ‘Çocuk Gözüyle Çanakkale’ projesi kapsamında Gelibolu Tarihi Alan ve Şehitlikler gezilerini adeta belgesele dönüştürdü. Gelibolu 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerinin yer aldığı kısa metrajlı okul gezisi konseptli proje çalışmasında, 57. Alay Şehitliği, Şehitler Abidesi, Conkbayırı, müzeler, Hilal-i Ahmer Hastanesi ve Mecidiye Tabyası ziyaret edildi.

Hayat kurtaran mucizevi saatin hikayesi duygulandırdı

Projelerini kayda alan ve kısa bir filme dönüştüren 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğretmenlerinden Fatma Gülşah Karadayı, çocukların tarihi mekanlarda çok duygulandıklarını söyleyerek, “Öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu projenin amacı yeni nesillere Kurtuluş Mücadelesi’ne giden yolun Çanakkale’den başladığı konusunda farkındalık yaratmak. Öğrencilerimiz Conkbayırı’nda Anafartalar Kumandanı Yarbay Mustafa Kemal’in hayatını kurtaran mucizevi saatin hikayesini, cepheler arasında sadece birkaç metrelik uzaklık olduğunu ve daha nice kahramanlık destanını heyecanla dinledi ve anlattılar” dedi.

Çocuk gözüyle anlatım ilgi çekti

Projenin özellikle Çanakkale ve Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı yakından göremeyen diğer öğrencilere ulaşmak için çok önemli olduğunu belirten Müdür Yardımcısı Şehri Biçen, “Çocukların gözüyle yapılan bir anlatım bu mekanları göremeyen diğer çocukların ilgisini daha çok çekebilir fikrinden yola çıktık. Cumhuriyetimizin 100. Yılı’nda ‘Çocuk Gözüyle Çanakkale’ projesi, öğrencilerin Çanakkale Savaşları’nın önemini görmelerini sağladı” diye konuştu.

Atamızı ve şehitlerimizi saygıyla andılar

Projede Öğretmenleri Aysel Cihan Karaman‘ın Cumhuriyetimizin 100.yılına ithafen yazdığı Çanakkale Marşı’nı seslendiren öğrenciler, Çanakkale Zaferi’nin Anafartalar Kumandanı, Kurtuluş Mücadelemizin öncüsü ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnet ile andılar.

Projede ayrıca 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu öğretmenleri Ayfer Kopça, Levent Erten ve Okul müdürü Orhan Keskin görev aldı.

Önceki İçerikPlastic’ten yeni şarkı: “Her Gün”
Sonraki İçerikBurrito Shop’tan “Kışa Merhaba” partili açılış
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments