CosmicZion Zine 6. Sayısında Slav Mitolojisinden ‘Baba Yaga’yı ağırlıyor

0

Mitoloji, fantastik edebiyat ve uzay fanzini CosmicZion Zine’in 6. sayısı yayınlandı. Yeni sayıda Slav topraklarından cadı ve büyücü karakter Baba Yaga teması konuk edildi.

Kutsal vadedilmiş Cosmic topraklarda yola çıkan ruh CosmicZion Zine’in (CZZ) yeni sayısı çıktı. Slav mitolojisinden cadı figürü Baba Yaga ile 6. sayısıyla CZZ raflardaki yerini aldı. CZZ artık mevsimlik olarak yayınlanacak.

“Kutsal vaadedilmiş cosmic topraklarda yola çıkan ruh” sloganıyla 2017’nin başından beri yayın hayatında olan CosmicZion Zine, her sayısı farklı bir coğrafyanın mitolojisine ait bir tanrı ya da tanrıçaya ithaf edilen son derece mitolojik, bir o kadar fantastik ve yeri geldikçe de uzay fanzinidir. Bundan önceki ilk beş sayısında ise CZZ sırasıyla Atlas, Odin, Kibele, Hubel ve Anubis’i konuk etmişti. Bu sayısında ise Slav folklorunun cadı ve büyücü karakteri Baba Yaga’nın tavuk ayakları gibi dört ayak üzerinde duran bir kulübede yaşarken süpürgesiyle köylerin etrafında uçup çocukları kaçırmasını ve muhtemelen yemesini konu aldı.

CosmicZion’un tüyler ürperten altıncı sayısında yaz ayları gök olaylarını anlatan Cosmic Uzay Takvimi var. Ayın hangi gününde, hangi gezegen, nerede olacak diye merak ediyorsanız, CZZ size söyleyecek. Baba Yaga çevresinde gelişen Slav mitolojisi bir yana, CosmicZion bu sayısında Orta Doğu ve Avrupa inançlarını, Slav güç tanrılarını, dünya mitolojileri aşk tanrı ve tanrıçalarını, Slav mitlerini, cadı efsanelerini, bir İran efsanesini ve orman ve su efsanelerini de konu edinmiş.

CosmicZion Zine’in araştırma ve derleme yazıları CZZ imzasıyla sayıda yer almıştır. Bu araştırma ve derlemeleri CZZ’nin yayıncıları sayı için yapmışlardır.

Fanzinde öyküler, Gökmen Akça, Mehmet Berk Yaltırık, Mark Kaufman ve Elif Şeyda Doğan tarafından kaleme alındı. Aydın Kocabaş okurlar için Lara Croft ve Baba Yaga’nın etkileşimine dair bir inceleme kaleme aldı. Burak İpek her sayıda olduğu gibi bu sayı da Küçük Mavi Nokta başlığında uzaydaki son gelişmeleri anlattı. Bir diğer CosmicZion klasiği olarak uzay takvimi ve astrolojik mit sayfaları da bu sayıda okuyucularıyla buluştu. Can Küçükoğlu Re-Lovetion başlıklı şiiri ile CosmicZion sayfalarındaki yerini aldı.

Cosmic kapak ve arka kapak ise Necipcan Karakuş‘un zihnindeki süpürgeli cadıların kaleminden çıktı.

CZZ-Sonbahar tarihli 7. sayısı ise bizden çok uzaklara gitmeyecek. Yunan mitolojisinin yeraltı dünyası tanrısı Hades, adından söz ettirecek. CosmicZion Zine araştırma, inceleme, öykü, şiir ve çizimlerinizi bekliyor. CZZ’nin artık mevsimlik bir fanzin olduğunu da hatırlatalım.

CosmicZion Zine Nerelerde?

İzmir Alsancak: Yakın Kitabevi, Tiryaki Kedi Kafe, NO: 18 CAFE, Yerdeniz Kitapçısı, Yaşam Vegan Cafe, Tenten Cafe, Pia Kitabevi ve Palto Sahaf

İzmir Karşıyaka: Kırmızı Kedi Kitabevi, Pan Bookstore & Cafe, Evreka Kafe (Kırmızı Kedi Kitabevi karşısı) ve Bonito Cafe

İstanbul Kadıköy: Goblin FRP & Oyun Cafe, Kafe 26/A, Sosyal Sahaf (Akmar Pasajı), Mephisto Kitabevi (3. Katta), Büyülü Dükkan, Karga Bar, Akademi 1971 Kitabevi Cafe ve Qahwah Kadıköy

İstanbul Beşiktaş: Mephisto Kitabevi, Kırmızı Kedi Kitabevi (5 katlı olanın 4. ve 5. katlarında)

İstanbul Beyoğlu: Kafe 26A, Mephisto Kitabevi

Eskişehir: Adımlar Kitabevi, Eflatun Kitap & Kahve ve Uçurtma Kitap Cafe

Ankara: Eskici Cafe

Mersin: Pozcu Kitapsan, Fanzine Mag&Drink, Kaçak Çay Agora, Kültürhane ve Le Cafe De Chat Noir

Twitter: @cosmiczionzine & Instagram: cosmiczionzine

Issuu: Issuu.com/cosmiczionzine (Tüm sayılara dijital olarak buradan ulaşabilirsiniz.)

Facebook: Facebook.com/cosmiczionzine

CosmicZion Zine hakkındaki fikir ve eleştirilerinizi bildirmek, yeni sayılarda herkesin okumasını veya görmesini istediğiniz yazı ve çizilerinizi göndermek için en uygun adres: [email protected]

Gelecek sayı CosmicZion Zine antik Yunan mitolojisinin ölülere hükmeden yeraltı tanrısı Hades’i konuk ediyor. Çalışmalarınızı 10 Ekim’e kadar gönderebilirsiniz.

Önceki İçerikİki kız kardeşin bir ömürlük hesaplaşması: “BEYAZ”
Sonraki İçerik2018 Amerikan Müzik Ödülleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments