Diyarbakır Hafızası’nda yeni bölümler: “Üretimin hikâyesi: Kavşaklar, bereket ve siyaset”

Diyarbakır Hafızası'nın güncel çevrimiçi sergisi Üretimin hikâyesi, üç yeni bölümle sanatseverleri bekliyor: Kavşaklar, bereket ve siyaset.

0
Fotoğraf / Photograph: Tamer Pınar

Diyarbakır Hafızası‘nın güncel çevrimiçi sergisi Üretimin hikâyesi: Kavşaklar, bereket ve siyaset‘in üç yeni bölümü yayında: Bir üzüm tanesiyle açılan dünya, Güçlü kökleriyle kuyumculuk zanaatı ve Hem geçim kaynağı, hem yaşam biçimi: Hayvancılık.

Diyarbakır’ın coğrafi yapısı ve bunun getirdiği iklim çeşitliliği, öncelikle ürün yelpazesinin her daim genişlemesine yol açmış. Bölgesel olarak ticaret yollarının kesiştiği bir kavşakta bulunması, Diyarbakır’ın bu anlamda önemini daha da artırıyor. Bu başlıkta bugüne uzanmak, savaşlar, bölgesel ve küresel değişimler, kıtlıklar kadar, yapılmayan toprak reformlarını, bölgeyi iktisadi açıdan azgelişmişliğe mahkûm eden politikaları, neoliberalizmin bu siyasetle birleştiğinde doğurduğu ağır sonuçları da konuşmayı gerektiriyor.

Katkıda bulunan yazarlar: Dr. Mehmet Atlı, Levon Bağış, Dr. Uğur Bayraktar, Prof. Dr. Gültekin Özdemir, Prof. Dr. Aslı Özdoğan
Sergi editörü: Pınar Öğünç
Çeviri: Nazım Dikbaş (İngilizce), Ekrem Yıldız & Murat Bayram (Kürtçe)
Tasarım: Fika

Anadolu Kültür ile Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği ortaklığında yürütülen proje kapsamında geliştirilen Diyarbakır Hafızası’nda, kurulduğu yerde varlığını altı bin yıldır aralıksız sürdüren şehrin somut ve somut olmayan kültürel değerleri, çokkültürlü yapısı ve tarihi seçilmiş temalarla ele alınıyor.

Önceki İçerikAydilge’den 10 Kasım’a özel şarkı: “Sonsuza Dek Mustafa Kemal Atatürk”
Sonraki İçerikCahit Kukul’dan “Marduk Geliyor”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments