Doğa Harikalarına Yolculuk: Yeni Zelanda

Yeni Zelanda, eşsiz mağaraları, doğal güzellikleri ve benzersiz coğrafyasıyla adeta bir doğa harikası.

0

Yeni Zelanda, Avustralya’nın güneydoğusunda, Tasman Denizi boyunca konumlanan bir ülkedir ve dünyanın en büyük altıncı adasıdır. Bu eşsiz coğrafyanın değişken iklimi, görkemli doğal güzellikleriyle birleşir. Yürüyüş merkezleri, Marakopa Şelalesi ve özellikle Manga Pohue Doğal Köprüsü gibi yerler, keşfedilmeye değer özel noktalardan sadece birkaçıdır.

Ünlü karstik oluşum sisteminin bir parçası olan mağaralar arasında Ruakiri, Aranui ve Gardners Gut mağaraları önemli sarkıt ve dikitleriyle bilinen Waitomo Mağarası’nın öne çıkan unsurlarıdır.

Waitomo Ateş Böceği Mağarası, 30 milyon yıl önce oluşan kireçtaşı mağarasının bir parçasıdır ve bu mağara 2 milyon yıldan daha eski bir geçmişe sahiptir. 1887’de keşfedilen bu mağara, Yüzüklerin Efendisi filminin Hobbit çekimlerinde kullanılmış ve her yıl dünya genelinden turistlerin ilgisini çeken popüler bir ziyaret noktası haline gelmiştir. Mağara, doğal bir ışık kaynağı olmamasına rağmen tavana yapışan mantar sivrisinekleri sayesinde aydınlanır. Bu küçük böceklerin yaydığı mavi ve yeşil fosforik ışık demeti, mağaranın atmosferini adeta bir gökyüzü gibi aydınlatır. Yeryüzünde sadece Yeni Zelanda’da görebileceğiniz bu eşsiz mağara, sarkıt ve dikitleriyle ve kireçtaşı oluşumlarıyla da dikkat çekmektedir.

Her yıl binlerce turistin akın ettiği Waitomo Ateş Böceği Mağarası, benzersiz ışık gösterisi ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir deneyim sunmaktadır. NouvArt’taki köşemde, bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sevgiler…

Önceki İçerikSokakta Sanatın Gücü: Adyali ile İnsargi ve As Beni
Sonraki İçerikBerk Kır’ın ilk kişisel sergisi: “Dışarıda Yakınlık”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments