Doğumunun 150. yıldönümünde anılan bir müzik duayeni: Besteci Gomidas

0

Besteci ve müzikolog Gomidas, doğumunun 150. yılında Türkiye ve dünyadan birçok sanatçının katılacağı özel bir konserle İstanbul’da anılıyor.

Anadolu KültürKalan Müzik ve Maxim Gorki Theater işbirliğiyle düzenlenen konserde Gomidas’ın beste ve derlemelerini Türkiye, ABD ve Ermenistan’dan konuk sanatçı ve topluluklar seslendirecek.

Bu isimler arasında Aynur Doğan, Ertan Tekin, Karatzayn Quartet, Kevork Tavityan, Levon Eroyan, Lusavoriç Çocuk Korosu ve Sevana Tchakerian, Pervin Chakar, Şevval Sam, Vomank müzik grubu, Yerkaran Projesi’nin yanı sıra Ermenistan’dan GOGHT müzik grubu ve ABD’den Ara Dinkjian ve Zulal Trio yer alıyor.

Gomidas’ın, kültürel hafızanın korunmasına ve aktarımına ilişkin önemli bir örnek teşkil eden müzikoloji alanındaki çalışmaları ne yazık ki bugüne dek Türkiye’de bu alanda yapılan araştırmalara yeterince yansımamış ve müzikseverlere tanıtılamamış durumda. Bu konser, Gomidas’ı tanıtmayı ve onun bıraktığı müzik mirasına dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Saat 19:30’dan itibaren fuaye alanında Birzamanlar Yayıncılık tarafından hazırlanan Gomidas sergisi ve kitap tanıtımının yanı sıra Muscari Association ve Family Care Foundation işbirliğiyle Gümrü’de (Ermenistan) üretilen Gomidas seramik koleksiyonu sergilenecek.

Konser, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Allianz Kulturstiftung ve Calouste Gulbenkian Foundation tarafından desteklenmektedir.

Milliyet Sanat
Önceki İçerik“Kayıp Kıta Atlantis” miti gerçek oldu; üstelik Avrupa’nın tam göbeğinde!
Sonraki İçerikAltın Portakal’ın ulusal jürisi belli oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments