Dünya Kadınlar Günü’ne özel sergi: “XX”

Kadın sanatçıların eserlerinden oluşan sergi, sanatseverleri farklı perspektiflerle buluşturarak 24 Mart'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

0

Bi’Nevi Galeri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel, kadınların sanat alanındaki varlığını ve başarılarını kutlamak ve tartışmak üzere bir sergi düzenliyor.

Sanatseverleri ve toplumu kadın sorunları üzerine düşündüren sergi 24 Mart’a kadar görülebilecek. Günümüz kadın sanatçılarını temsil eden sergi, kadın kromozomunu temsil eden “XX” başlığından ismini alıyor. Üç farklı kadın sanatçının birbirinden bağımsız bakış açılarını izleyicilerle buluşturarak çeşitliliği vurguluyor. Filiz Demirkaya, Yeşim Yorulmaz ve Meltem Aktül‘ün üretimlerinden oluşan sergi, farklı tarzlar ve disiplinler arasında bir denge oluşturarak izleyicilere geniş bir perspektif sunmayı hedefliyor. Eserler arasındaki çeşitlilik, soyut ve figüratif sanatın yanı sıra deneysel ve yenilikçi yaklaşımları içerirken, izleyicilere özgün bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Sergideki her bir eser, sanatçıların kendi üretim geçmişlerinin bir parçasıyken, birlikte sergilendiğinde ortak bir dil oluşturarak izleyicilerle aktif bir etkileşim kurmasını sağlıyor.

Sergide yer alan eserler, izleyicileri düşünmeye ve duygusal bir bağ kurmaya çağırıyor. Sanatın evrensel bir dil olduğu bir buluşma noktası olan bu sergi, üç kadın sanatçının perspektiflerini keşfetme fırsatı sunuyor. Sanatçıların farklı anlatım dilleri aracılığıyla yakaladıkları imgeler, izleyicilere tek bir sergi içinde birden fazla deneyim yaşatıyor.

Bi’Nevi Galeri ve sergi sanatçıları, basın mensuplarını ve sanatseverleri, kadınların varoluş serüvenini kutlamak ve daha adil bir toplum için farkındalık yaratmak amacıyla bu özel etkinliğe çağırıyor. Sergi 8 Mart 2024 tarihinde Bi’Nevi Galeri bünyesinde ziyarete açılacak.

FİLİZ DEMİRKAYA

1976 İstanbul doğumludur. 2001 Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Fakülte yıllarında katıldığı Günümüz Sanatçıları Sergisi ve karma sergilerle çalışmalarını sürdürdü. Yapı Kredi Müzesi, Akbank gibi kurumlarla sergi ve etkinlik çalışmaları, çeşitli disiplinlerden sanatçılarla pek çok projede yer aldı.

M. YEŞİM YORULMAZ

1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca, Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Plastik Sanatlar Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlilik derecesi almıştır.

MELTEM AKTÜN

1978 İstanbul doğumludur. 2001 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra aynı fakültede Tekstil ve Moda Tasarımı üstüne yüksek lisansını tamamladı.

A: Teşvikiye, Muradiye Bayırı Sokağı Bingül apt No:45 D:2, 34357 Şişli/İstanbul
T: +90 (532) 251 02 37
I: binevi.galeri

Önceki İçerik2024 Oscar Ödülleri sahiplerini buldu
Sonraki İçerikKadri Karahan’dan yola devam şarkısı: Gençliğimin Ağacı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments