Efsaneler masalın dilinde yeniden dokundu

Gül Bolulu’nun solo sergisi ”Masal Bu Ya!” Karşı Sanat’ta sanatseverlerle buluştu.

0

Gül Bolulu’nun “Masal Bu Ya!” adlı solo sergisi dokumanın doğal teknikleriyle mitleri, masalları ve efsaneleri yeniden işliyor.

Masal Bu Ya! başlıklı sergide Gül Bolulu mitleri, masalları ve efsaneleri konu alıyor. Toplumsal cinsiyetin dokusunda ve ortak yaşamın örüntülerinde nesilden nesile aktarılan anlatıların izlerini sürüyor. Sergide yer alan işler kolektif bellekten imgeleri ve doğal malzemeleri, kültür mirası dokuma teknikleriyle birleştiriyor. Sanatçı cinsiyet kodları ve iş bölümünün, ortak yaşam ve tekil deneyimin, epos ve logosun düğümlendiği yerlerde, müşterek bir yaşamı yeniden dokumanın yollarını arıyor.

Gül Bolulu doğal boyamacılık yöntemleri ve dokumanın teknik kökenleri üzerine uzun yıllar araştırma yapan bir sanatçı ve eğitimci. Yıllar süren Anadolu gezileri boyunca hem dokumacılığa dair kaybolmaya yüz tutmuş bilgileri toplamış hem bu bilginin mirasçılarından öykülerini dinlemiş. Sanatçının bugünkü üretimleri, yaptığı araştırmaların sonuçlarını ve yolculuğunun izlerini çağdaş sanatın ifade biçimleriyle birleştiriyor. Bu buluşmaya masallar da eklenince karşımıza çok katmanlı bir anlatı çıkıyor. Gül Bolulu sergi mekanına taşıdığı dokuma tezgahını ortak anlatıları yeniden dokuduğu bir üretim aracı olarak tahayyül ediyor.

Masal Bu Ya! başlıklı sergi 15 Haziran – 8 Temmuz tarihleri arası Karşı Sanat’ta görülebilir.

Önceki İçerikYalnız Bir Ressam: Fikret Mualla
Sonraki İçerikFatih Yürür’ün yeni kitabı “Kıyamet Treni” çıktı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments