Elia Suleiman’a Saraybosna’dan özel ödül

Filistinli Yönetmen Elia Suleiman, Saraybosna Film Festivali tarafından onurlandırılacak.

0

Saraybosna Film Festivali, sinema sanatına olağanüstü katkılarından dolayı Filistinli yönetmen Elia Suleiman‘ı onurlandırmak amacıyla bir övgü sunacak. Suleiman’a Saraybosna’nın Kalbi Ödülü verilecek ve festivalin “Övgüye Değer” programında seçilmiş eserlerinin retrospektifi yer alacak.

Suleiman, 2019’da Saraybosna’da konuk olarak bulunmuş ve aynı yıl “It Must Be Heaven” adlı filmi Cannes’da özel jüri ödülü almıştı. Aynı zamanda, 2016’da Saraybosna’da jüri başkanlığı yapmış ve 2013’te festivalin konuğu olmuştu.

Festivalin direktörü Jovan Marjanović, Suleiman’ın sinemanın evrensel dilinin korku, umut, ev ve vatan gibi temel insan değerlerine hitap ettiğini belirtti. Marjanović, Suleiman’ın belirgin esprisi, mizahı ve derin anlayışıyla yaşamın karmaşıklıklarını ele aldığını ve Filistin’in ruhunu ve kimliğini benzersiz bir şekilde tasvir ettiğini vurguladı. Ayrıca, Suleiman’ın çalışmalarının anlamlı diyalogları ilham etme gücüne sahip olduğunu da ekledi.

1960’ta Nasıra’da doğan Suleiman, 1981’den 1993’e kadar New York’ta yaşadı. ABD’deyken “Bir Tartışmanın Sonu’na Giriş” ve “Suikastla Bir Saygı Duruşu” gibi ilk kısa filmleriyle birçok ödül kazandı. 1994’te Avrupa Komisyonu, Birzeit Üniversitesi’nde Film ve Medya Bölümü oluşturma görevini ona verdiği için Kudüs’e yerleşti.

İlk uzun metrajlı filmi “Bir Kayboluşun Günlüğü“, 1996 Venedik Film Festivali’nde en iyi ilk film ödülünü kazandı. 2002’de “İlahi Müdahale“, Cannes’da jüri ödülünü ve Fipresci Uluslararası Eleştirmenler Ödülü’nü kazandı ve Avrupa Film Ödülleri’nde en iyi yabancı film ödülünü aldı.

2007’de Cannes’ın 60. yılı için “Herkesin Kendi Sineması” adlı kolektif bir filmde 35 yönetmenden biri olarak seçildi. “Kalan Zaman“, 2009 Cannes Resmi Yarışması’nda yer aldı.

2012’de “Başlangıç Bir Günlüğü” adlı kısa filmi tamamladı ve Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yer aldı. Son uzun metrajlı filmi “It Must Be Heaven”, 2019’da Cannes’da jüri özel ödülünü ve Fipresci ödülünü kazandı.

Suleiman, Cannes ve Venedik gibi birçok festivalde jüri üyesi olarak görev yaptı. 2020’de Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Nişanı’nın Subayı ilan edildi. 2022’de Avrupa Film Akademisi’nin dünya sinemasındaki başarı ödülünü aldı.

Suleiman şu anda Doha Film Enstitüsü‘nde sanat danışmanı olarak görev yapıyor.

Önceki İçerikÜst Paleolitik döneme ait çakmak taşı aletler bulundu
Sonraki İçerik4. İstanbul Dijital Sanat Festivali başlıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments