Elm Sokağında Kabus’un yıldızından yıllanmış itiraf

Robert Englund, canlandırdığı efsanevi korku karakteri Freddy Krueger'ın, kendisinde yarattığı etkiden bahsetti.

0
Photo by Juan Naharro Gimenez/Getty Images

Kült korku serisi Elm Sokağında Kabus‘un (A Nightmare on Elm Street) yıldızı Robert Englund, bir keresinde canlandırdığı Freddy Krueger‘dan kendisinin bile korkuttuğunu açıkladı.

İkonik slasher serisi, 1984’te Wes Craven tarafından yazılıp yönetilen ilk filmle başlamıştı. Englund, öfkeli ebeveynler tarafından yakılarak öldürülen ve yıllar sonra çocuklarına musallat olmak üzere geri dönen çocuk katili Freddy rolünü oynadı.

People, kısa süre önce Hollywood Dreams and Nightmares: The Robert Englund Story (Hollywood Rüyaları ve Kabusları: Robert Englund’ın Hikayesi) adlı yeni belgeselin gösterime girmesi şerefine oyuncuyla söyleşi yaptı.

76 yaşındaki oyuncuya, Freddy hakkında hiç kabus görüp görmediği soruldu. Englund, “Hayır” dedi ama 1984 yapımı ilk filmi çekerken başına gelen kabus gibi bir anıyı paylaştı.

Makyaj sırasında uyuyakaldığını anlatan Amerikalı oyuncu, uyandığında aynada kendisini görünce bir anlık dehşete düştüğünü söyledi. Bu anın zaman zaman geceleri aklına geldiğini anlatan aktör, şöyle dedi: “İlk filmi çekiyorduk, saat sabaha karşı 4 gibiydi. Yan dönüp makyajı mahvetmek istemedim. Bu yüzden başımın altına küçük bir havlu koydum, Freddy’nin kazağını, botlarını ve pantolonunu giydim. Karavanın ışıklarını kısmıştım. Yönetmen yardımcısı kapıya vurdu, ‘Bay Englund, Bay Englund, Heather’la birlikte sahneyi çekmeye başlayacağız’ dedi. Makyajlı olduğumu unutmuştum. İlk uyandığınızda yarı bilinçli olduğunuz o andaydım, biraz kafam karışmıştı. Aynada kendimi gördüm ve irkildim. Şu anda sizinle konuşurken o anı tamamen gözümde canlandırabiliyorum.”

Henüz tam olarak uyanık olmadığını ve yarı bilinçli olarak aynaya baktığında karşılaştığı manzara yüzünden dehşete düştüğünü anlatan Englund, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu bir deneyim olarak kabul ediyorum, bir kabus değil ama bazen geceleri aklıma geliyor. Yani Freddy’nin kâbusuna bu kadar yakınım.”

Freddy’nin kendisini canlandıran kişiyi bile korkuttuğu düşünülürse, Elm Sokağında Kabus’un böyle bir fenomen haline gelmesi son derece mantıklı.

1,1 milyon dolarlık bütçesiyle film, Kasım 1984’te gösterime girdiğinde gişede 57 milyon dolar kazanmıştı.

Önceki İçerikDünyaca ünlü Norveç Ulusal Gençlik Korosu Türkiye’ye geliyor
Sonraki İçerikKüçük Prens 80. yaşına özel sergisi ile Türkiye’de
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments