Ersen Dadaşlar: “Müzik, 70’li yıllarda sevgi, saygı ve dostluk demekti”

"Moğollar’da öğrendim Anadolu Pop’u, Murat Ses, Cahit Berkay ve tabii ki Taner Öngür bu işin yaratıcıları."

0
Ersen Dinleten

Anadolu Rock Müziği’nin yaşayan efsanesi Ersen Dadaşlar’ın yeni albümü “Toprak Kokusu” İstanbul Piano Müzik’ten çıktı. Ersen Dadaşlar ile albüm hakkında konuştuk. 

– Merhaba, öncelikle uzun bir aradan sonra sevenlerinizle buluştunuz ve yeni albümünüz Toprak Kokusu’nu yayımladınız. Bizlere biraz albümünüzden bahseder misiniz?

Ersen Dadaşlar: Sevgili Gökhan, sanırım önceki çalışmaları takip edemedin. Toprak Kokusu albümü öncesinde 2007 Ersen Dadaşlar efsanesi geri dönüyor, beş şarkılık bir albümdü; hit eserlerim “Kozan Dağı”, “Can Tertip”, “Kalbimdeki Acı”, “Ayrılık”, “Yoksulluk” ve “Dostlar Beni Hatırlasın” sonrası 2009 albümü “Anadolu Sevdamız”, arada “Best of Ersen Dadaşlar”, “Alüvyon” ve şimdi de “Toprak Kokusu”.

– Toprak Kokusu isimli albümünüzde Heavy Metal camiamızın usta ismi Serdar Çokuslu ve Volkan Konya ile çalıştınız; bu güçlü birliktelik büyük bir heyecan yarattı bizlerde ve Türk Rock müziğinde yine ders niteliği taşıyan müthiş bir albüme imza attınız. Büyük bir usta isim olarak, bu iki ustayla çalışmak nasıl bir duygu sizin için?

E.D.: Toprak Kokusu; yetmişlerin, seksenlerin 2017, 2018 tadında güzel bir Anadolu Rock albümü oldu. Canlı performanslarla icra edilen Volkan Konya’nın düzenlemeleri ve aranjesi, Kardeşim tüm Müzikal başarı grubun ve onun sırrı, Ihlamurlar parçasında gitarlar Serdar Çokuslu cana ait.

– Sekiz Anadolu Rock klasiğine albümünüzde yer verdiniz; bu mükemmel eserleri seçerken nelere dikkat ettiniz?

E.D.: Eser seçimleri tabii ki özenle seçildi. “Töre” (iki) Mehmet Mısır bestesidir. İki tane Ersen bestesi ve Türkü seçimleri Serdar Çokuslu, tabii ki soundların titizliği harika bir çalışmayı doğurdu.

– Ersen ve Dadaşlar, Türk Rock müziğimizin şekillenmesinde çok büyük rol oynayan en önemli grupların başında gelir ve dolayısıyla sormak isterim size, bugünkü Rock müzik gruplarımızı nasıl buluyorsunuz?

E.D.: Ne yalan söyleyeyim, bugünün Rock gruplarını fazla takip edemiyorum ama duyduğum kadarıyla onlar da güzel işler yapıyorlarmış; fakat ben iyi bir Anadolu Rock grubuna rastlamadım kardeşim.

– Albümde iki versiyonuyla bulunan “Töre” isimli çalışmanız beni derinden etkiledi; bizlere hikayesinden bahsetmek ister misiniz?

E.D.: “Töre” eseri gurbetçi bir Halk Müziği Sanatçısı Gürsel Uğurlu, sözleri de Hülya Ekşi isimli kardeşlerime ait. Beni etkileyen husus; kadına yapılan şiddetin adı töre olduğu içindir.

– Anadolu Pop/Rock, siz başta olmak üzere, Mustafa Özkent, Murat Ses ve Moğollar gibi çok büyük isimler ile yeniden gündemde ve 70’li yılların soundu çok büyük ilgi görüyor; sizce bunun sırrı nedir?

E.D.: Moğollar’da öğrendim Anadolu Pop’u, Murat Ses, Cahit Berkay ve tabii ki Taner Öngür bu işin yaratıcıları.

– Ersen Dadaşlar albümü çok sevildi, peki sizi yeniden sahnelerde veya festivallerde izleyebilecek miyiz?

E.D.: Ben sahne çalışmalarımı noktaladım; asla da düşünmüyorum. Konser, festival gibi etkinlikleri, son yıllarda düzgün düzenleyen organizasyonlar yok. Bar müziklerini ise zaten yapmam kardeşim.

– Bizlere biraz 70’li yıllardan, o yılların müzikal birlikteliklerinden, dostluklarından bahseder misiniz? Bizler o yıllarda yapılan müzikleri dinleyince, keşke o yıllarda yaşasaydık hissiyatına hep kapılıyoruz…

E.D.: Yetmişli yıllarda müzik sevgi, saygı ve dostluk demekti; böylesi değerler ise yok günümüzde. Bizler bu altın yılları muhtemel bir şekilde geçirdik. Bundan sonra yeni nesil nasıl bir yol izler, bu da onların bileceği bir iştir. Sanırım anlatabildim; daha başka özel bir şey yok. Rabbim her sanatçıya bizler gibi böyle harika yılları geçirmeyi nasip etsin sevgilerle Ersen Ce.

– NouvArt olarak sorularımızı yanıtladığınız için size sonsuz teşekkür ediyoruz. Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

E.D.: Sevgi ve saygıyla Ersen Dadaşlar; bu arada biz “ve” kelimesini yıllar önce kaldırdık. Sadece Ersen Dadaşlar…

Önceki İçerikAnjelika Akbar: “Türkiye’nin çok renkli ve çok yönlü müzik kültürü var”
Sonraki İçerikMasumiyetin Ölümü Yahut Yasak Elmanın Kurdu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments