Fatih Yürür’den “Kötü Kötü Filmler”

Fatih Yürür’ün “Kötü Kötü Filmler” kitabı Urzeni Yayıncılık'tan çıktı.

0

Kötü film izleme alışkanlıklarımızı samimi bir biçimde yeniden gözden geçirmeyi hedefleyen Fatih Yürür’ün “Kötü Kötü Filmler” kitabı Urzeni Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı.

İlk izlediğiniz filmi hatırlıyor musunuz? Bu soruya cevap verebilmeniz çok da kolay değil. Muhtemelen “ilk izlediğinizi sandığınız film” ilk izlediğiniz film değildir. Yine muhtemelen, bu filmin kötü bir film olma olasılığı çok daha yüksektir.

Daha önce “Kıyametin Sineması: Post Apokaliptik Filmler”, “Tek Mekânlık Filmler”, “Kötü Karakterin Yükselişi” ve “Sinemanın Maskeleri” kitaplarıyla, niş sayılabilecek konuları neşterleyen Fatih Yürür, “Kötü Kötü Filmler” kitabıyla birlikte, kötü film izleme zevkinin inceliklerini sorguluyor.

“Kötü Film” kalıbını, salt çöp filmler ekseninde ele almaktan kaçınan Fatih Yürür, “otoriteler” tarafından niteliksiz olarak etiketlenen yapımların altındaki incelikleri, kötü film izlemenin yaratıcılığa sağladığı doping etkisini, bir zamanlar “beterin beteri” şeklinde anılan  filmlere dair değişen kolektif yaklaşımları yeniden mercek altına alıyor. Yargılarımızın otomatik düğmesini devre dışı bıraktığımız takdirde, en can yakıcı kötü filmlerden bile tat alabileceğimizin altını tekrar tekrar çiziyor.

Muhtemelen, bu zamana kadar, bir filmin kötülüğünü vurgulayacak bir dolu ifade duydunuz ve gördünüz. Şayet bir filmi kötüleyebilmenin kısa yollarından halihazırda haberdar değilseniz, bir kaç klavye tuşlaması uzağınızda bekleyen online film izleme sitelerinden, bu işin raconunu en kısa yoldan öğrenebilirsiniz. Fakat kötü filmler ile mücadeleyi etmeyi bırakırsanız, pek çoğunun içerisindeki çeşniyi keşfedeceksiniz!

Dürüst olalım… Esaretin Bedeli’ni hayatımızda toplam kaç kere izledik? Kaç kere daha izleyebiliriz? Gel gelelim çocukluğumuzdan kopup gelen kötü bir filmi, defalarca izleyebilmemiz mümkündür. Bunun cevabı, niteliksiz olanın, sindirimi kolay, draje bir öğün olmanın biraz daha ötesinde yatıyor olabilir. Kötü Kötü Filmler bir cevap mı? Muhtemelen hayır ama doğru soruları bulmak için keyifli bir kaynak olasılığı da gayet yüksek.

YazarFatih Yürür
YayıneviUrzeni Yayınları
Yayın TarihiMayıs 2021
TürüSinema
Sayfa Sayısı216
Önceki İçerikTürkiye’de kişisel bir NFT koleksiyonu ilk kez fiziksel ortamda sergilendi: “Crash”
Sonraki İçerikÖzgür Aydın’dan yeni albüm: “Picnic on the Moon”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments