Türkiye’de kişisel bir NFT koleksiyonu ilk kez fiziksel ortamda sergilendi: “Crash”

Contemporary İstanbul’da Pernod Ricard Türkiye sponsorluğuyla 1-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen sergi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi. Feride İkiz’in alışılmış kalıpları farklı bakış açılarıyla yıkan “Crash” sergisiyle, Türkiye’de kişisel bir NFT koleksiyonu ilk kez fiziksel ortamda sergilendi.

Uzun yıllardır geniş bir yelpazeye yayılan sanat koleksiyonunu oluşturan Feride İkiz, yenilikçi ve anı yakalayan yaklaşımını seçkisine yansıtıyor. Dijital sanattan heykele, videodan yerleştirmeye çeşitli eserleri birleştiren koleksiyon, pek çok farklı disiplinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. İkiz koleksiyonunda insanı temel alıp seçkisinde kavramsal sorunlara eğiliyor ve meselesi olan işlere ağırlık veriyor. Aynı zamanda Feride İkiz’in teknolojiye olan merakı, keşfetmekten hoşlanması ve sabrı koleksiyonun kripto sanat dünyası ve NFT eserlerle tanışmasına fırsat sunmakta.

Son bir senedir koleksiyonuna pek çok NFT eser ekleyen Feride İkiz, bu yeni dünyanın dinamikleri için uzun çalışmalar yapıp sanatçılarla da sohbet etti. Kripto sanat dünyasının en tanınmış isimlerinden Pak, dünya çapından birçok ödül almış Rus sanatçı AES+F, Türk sanatseverlerin beğeniyle takip ettiği Refik Anadol, kripto sanat dünyasına başarılı bir şekilde giriş yapan ha:ar (Hande Şekerciler & Arda Yalkın), Gulbenkian Vakfı Ödülü’ne sahip enstalasyon işleri ile tanınan Özge Topçu, eleştirmen, koleksiyoner ve sanatçı Kenny Schachterİtalyan esrarengiz sanatçı Grimes, dijital sanatın öncülerinden Gmunk ve NFT çalışmalarıyla daha pek çok isim ‘’Crash’’ koleksiyonuyla House of Brothers’da sanatseverlerle buluştu.

oggusto.com

Etiketler

0 yorum “Türkiye’de kişisel bir NFT koleksiyonu ilk kez fiziksel ortamda sergilendi: “Crash””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest