Fatih Yürür’ün “Kafkas Mitolojisi” Karakarga Yayınları’ndan çıktı

Kafkas halklarının ve Nartların gizemli dünyasının kapıları Fatih Yürür’ün “Kafkas Mitolojisi” kitabıyla aralanıyor. Kafkas boylarının fantastik anlatıları, Nart mitolojisinin cesur karakterleri bu eserde okurlarla buluşuyor.

Abhazya’ya giderek yaptığı araştırmaların ardından çektiği RePatriant adlı bir belgesel çalışması da bulunan Fatih Yürür’ün yazdığı Kafkas Mitolojisi Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Arka Kapak;

Nartların dünyasını keşfetmeye hazır mısınız?

Kuzey Kafkasya halklarının doğaya duydukları aşktan ilham alan kahramanlıkları, sanattan sosyal hayata, politikadan spora kadar pek çok alana damga vurmayı başarmıştır. Bugün bakıldığında Kafkas mitolojisine dair yapılan araştırmaların ve incelemelerin, diğer mitolojilere, destanlara ve öykülere oranla biraz daha ihmal edildiğini ve nispeten atıl bırakıldığını söyleyebiliriz. Değerli Nartologlar ve tarihçiler bu konuda ciddi araştırmalar yapmış olsalar da bu mitolojinin sınırları dahilinde gidilmesi gereken çok yol var. Elinizde tuttuğunuz kitap, Nartların görkemli dünyasına adım atmanız için kolayca açılabilecek bir kapı olarak değerlendirilebilir. Uzun yıllar hem Kafkas halklarına hem de çevre kültürlere ilham olmuş bu hareketli mitolojiyi keşfetmek için bundan daha parlak bir fırsat olabilir mi?

Eser Adı: Kafkas Mitolojisi
Yazar Adı: Fatih Yürür
Yayınevi: Karakarga Yayınları
Türü : Mitoloji/Tarih
Sayfa Sayısı: 176

Etiketler

0 yorum “Fatih Yürür’ün “Kafkas Mitolojisi” Karakarga Yayınları’ndan çıktı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest