Fatih Yürür’ün “Kafkas Mitolojisi” Karakarga Yayınları’ndan çıktı

Fatih Yürür'ün yeni kitabı "Kafkas Mitolojisi" Karakarga Yayınları'ndan çıktı.

0

Abhazya’ya giderek yaptığı araştırmaların ardından çektiği RePatriant adlı bir belgesel çalışması da bulunan Fatih Yürür’ün yazdığı Kafkas Mitolojisi Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Kafkas halklarının ve Nartların gizemli dünyasının kapıları Fatih Yürür’ün “Kafkas Mitolojisi” kitabıyla aralanıyor. Kafkas boylarının fantastik anlatıları, Nart mitolojisinin cesur karakterleri bu eserde okurlarla buluşuyor.

Arka Kapak;

NARTLARIN DÜNYASINI KEŞFETMEYE HAZIR MISINIZ?

Kuzey Kafkasya halklarının doğaya duydukları aşktan ilham alan kahramanlıkları, sanattan sosyal hayata, politikadan spora kadar pek çok alana damga vurmayı başarmıştır. Bugün bakıldığında Kafkas mitolojisine dair yapılan araştırmaların ve incelemelerin, diğer mitolojilere, destanlara ve öykülere oranla biraz daha ihmal edildiğini ve nispeten atıl bırakıldığını söyleyebiliriz. Değerli Nartologlar ve tarihçiler bu konuda ciddi araştırmalar yapmış olsalar da bu mitolojinin sınırları dahilinde gidilmesi gereken çok yol var. Elinizde tuttuğunuz kitap, Nartların görkemli dünyasına adım atmanız için kolayca açılabilecek bir kapı olarak değerlendirilebilir. Uzun yıllar hem Kafkas halklarına hem de çevre kültürlere ilham olmuş bu hareketli mitolojiyi keşfetmek için bundan daha parlak bir fırsat olabilir mi?

YazarFatih Yürür
YayıneviKarakarga Yayınları
Yayın TarihiAğustos 2021
TürüMitoloji / Tarih
Sayfa Sayısı176
Önceki İçerikSattas’tan Sezen Aksu yorumu: Şarkı Söylemek Lazım
Sonraki İçerik“Uluslararası Nâzım Hikmet Şiir Günleri” Ataşehir’de başlıyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments