Fran Aniorte’nin “Ritüel / Rituel” sergisi MERKUR’de

Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel” 12 Ocak 2023'te MERKUR’de ziyarete açıldı.

0

12 Ocak’ta sanatseverlerle buluşan Fran Aniorte’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Ritüel”, 12 Şubat 2023 tarihine kadar Polat Piyalepaşa’da yer alan MERKUR’de görülebilir.

Karaca ürünlerinin tasarımcılarından Fran Aniorte, antik Akdeniz törenlerinden ilham aldiğı eski bir Ritüel’i günümüze taşıyarak yeniden yorumluyor.

Bir sofra etrafındaki yemek ritüelleri hem geçmişimizin, hem de bugünümüzün bir parçası. Türkiye’de meze ve İspanya’da tapas, vazgeçilmez sofra buluşmalarının ve yemek paylaşımlarının kültürel önemini temsil ediyor. Fran Aniorte’in sergisinde yer alan enstalasyonlar, seramik, ahşap ve camlar çağdaş törensel objeleri temsil ediyor.

Organik şekilli ve elle boyanmış detaylarıyla hareket ve akışkanlık hissi yaratan büyük heykelsi masa serginin dikkat ceken eserleri arasinda yer aliyor. Masanın üzerinde yer alan nesneler ve heykeller ise bir bütünselliği anlatıyor. Metamorfoz ve enerji kavramını araştıran bir dizi büyük seramik panel ve yuvarlak seramik duvar parçaları ile Aniorte’nin desenleri ve çizimlerinin çoğu, her şeyin kaynağı olduğuna inandığı kozmik enerjiyi temsil ediyor. Masa etrafındaki arkadas toplantilarinin, iyi yemekle bir araya gelindiginde büyülü bir deneyim olduğuna inanan sanatçı, çalışmalarıyla özel bir enerji yaratıyor.

A: İstiklal Mahallesi, Piyalepaşa Bulvarı, No : 32 Beyoğlu / İstanbul
T: +90 (212) 225 37 37
W: www.galerimerkur.com
M: [email protected]

Önceki İçerikNotaların doğayla dansı: “Eventide”
Sonraki İçerikPamela Anderson: Bir Aşk Hikâyesi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments