Free’da sergisiyle “Frida Kahlo” günümüzde yeniden hayat buluyor

Birçok farklı sanatçı, Frida Kahlo anısına gerçekleşecek olan "Free'da" sergisinde eserleriyle sanatseverlerle buluşacak.

0

Dünyada bir ilki gerçekleştirecek olan Frida Medya Ajans, birçok farklı sanatçının eserleriyle Meksikalı Ressam Frida Kahlo’ya yeniden hayat veriyor.

Frida Medya, birçok sanatçıyı aynı çatı altında buluşturarak oluşturduğu Free’da sergisinden elde edeceği gelirlerle, İyilik İçin Sanat Derneği’nin Anadolu’nun 7 ilinden seçilen sanatçıların yer aldığı “Sanat Elçileri” projesine destek verecek.

Evrensel bir değer olan sanatın daha geniş kitlelere yayılması amacıyla faaliyetlerini sürdüren İyilik İçin Sanat Derneği ile Frida Medya Ajans’ın 6 Temmuz’da bir araya geldiği etkinlikte, dünyaca ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun doğum günü anısına pasta kesildi.

Free’da sergisine ilişkin açıklamada bulunan Frida Medya Ajans Başkanı Sinem Ergün, “Sanat birleştirir, sanat iyileştirir düşüncelerinden hareketle pek çok sanatçıyı tek bir projenin altında buluşturarak dünyada bir ilke imza atıyor olmak bizi gerçekten çok heyecanlandırdı. Serginin adı “Free’da”, özellikle içinde özgürlüğü, kadını ve Frida ismini barındırıyor. Acı dolu ve çalkantılı yaşamı, politik görüşleri ve kendine has fiziksel özellikleri ile tanınan Meksikalı ressam Frida Kahlo sadece tablolarıyla değil yaşam hikâyesi ile de sanatseverlerin ilgisini çeken bir sanatçı. Bu nedenle güçlü duruşu, girişimleri ve eserleri ile pek çok kadına ilham veren Frida Kahlo’ya, 5-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz sergi ile yeniden hayat vermeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Sinem Ergün - Handan Aral - Feride Çelik

Frida Kahlo Sergisi Açık Çağrı

İyilik İçin Sanat Derneği Başkanı Selin Bozkurt ise ressam Frida Kahlo’nun doğum gününü anma töreninde yaptığı konuşmasında, Frida Medya’nın düzenlediği “Free’da” sergisine katılım için derneğin temasta olduğu tüm sanatçılara açık çağrıda bulundu. Selin Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: ”Bu sergiden elde edilecek gelirle İyilik İçin Sanat Derneği’nin Anadolu’nun 7 ilinden seçmiş olduğu sanatçıların yer aldığı “Sanat Elçileri” projesine destek verilecek. Sanatçıların sergiye katılımını İyilik İçin Sanat Derneği olarak destekliyoruz. Sergi kapsamında ne kadar çok eser sanatseverlerle buluşursa, o kadar çok sanat elçisine çalışmalarında yardımcı olabileceğiz.”

Dr. Feride Çelik küratörlüğünde gerçekleşecek olan serginin ana fikri; güçlü ve özgürlükçü ruhuyla hala adından söz ettiren Meksikalı Ressam Frida Kahlo bugün yaşasaydı eğer günümüz anlayışı ve teknolojisiyle neler yapardı?

İstanbul’da bulunan üniversitelerin resim, heykel, seramik, fotoğraf, video, grafik tasarım bölümlerinin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına devam eden veya bu programların birinde öğrenimlerini tamamlamış kişiler 25 Temmuz 2022 tarihine kadar https://iyilikicinsanat.org/gunumuzde-frida-kahlo/ adresinden sergi için başvuru yapabiliyor.

“Günümüde Frida Kahlo” sloganı ile kamuoyuna duyurulan “Free’da” sergisi, 5 Ağustos 2022 tarihinde Bomontiada B Blok sergi alanında düzenlenecek lansman toplantısının ardından sanatseverlerle buluşacak.

Önceki İçerik“İstanbul Film Festivali Stop-Motion Animasyon Atölyesi” filmleri yayında
Sonraki İçerikTutkunun Heykeltıraşı Rodin – Erbil Arkın Özel Koleksiyonu’ndan Bir Seçki
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments