“Galleria Vittorio Emanuele II” vandalların hedefi oldu

Milano'daki Galleria Vittorio Emanuele II, 19. yüzyıldan kalma ve şehrin en eski alışveriş merkezi olan yapı, gece saatlerinde bir grup tarafından sprey boya ile vandalizme maruz kaldı.

0

İtalya’nın Milano kentinde 19. yüzyılda inşa edilen ve şehrin en eski aktif alışveriş merkezi olan Galleria Vittorio Emanuele II, gece saatlerinde 3 kişilik bir grup tarafından sprey boya ile vandalizme uğradı. Olay, siyasetçiler tarafından büyük bir tepkiyle karşılanırken, kaçan saldırganlar aranıyor.

Milano’nun ünlü Galleria Vittorio Emanuele II alışveriş merkezi, bir grup genç tarafından saldırıya uğradı ve Duomo Meydanı’ndan görülebilen büyük bir yazıyla kirletildi.

Olay, dün akşam saat 22:00 sularında gerçekleşti. Güvenlik kamerası görüntülerinde, sprey boya ile graffiti yapan 3 gencin olduğu ve ardından kaçtıkları görüldü. Vandal gençler ise hala aranıyor.

Yerel polis tarafından yapılan açıklamada, “Dün akşam Duomo polisi, saat 22:28’de tarihi binanın çatısında cephesinde üç genci graffiti yaparken gördü. Memurlar hemen yerine ulaştı ancak üç kişi o sırada çatılardaki labirente kaçmıştı. Vandalizm olayını gerçekleştirenlerin,  bitişik binanın terasından portatif bir merdiven kullanarak Galleria Vittorio Emanuele II’ye  ulaştıkları düşünülüyor.” denildi.

“Politik bir eylem olarak değerlendirilmiyor”

Diğer taraftan, Emniyet Müdürlüğü eylemin politik bir nedenle gerçekleştiğine dair bir kanıta rastlanmadığını aktardı.

Diğer taraftan, söz konusu olay İtalya’da hem iktidar hem de muhalet partisi siyasetçilerinin öfkelenmesine neden oldu.

Siyasetçilerden tepki

Demokratik Parti (DP) meclis üyesi ve Güvenlik Komitesi Başkanı Michele Albiani, ” Bu iğrençlik, tüm şehre yapılan bir hakarettir. Bu olayın gerçekleşmesine izin verenler, vandalizmi gerçekleştirenler gibi örnek bir şekilde cezalandırılmalıdır.” dedi.

İktidardaki, Fratelli d’Italia Partisi’nden meclis üyesi Francesco Rocca ise “Vandalların binanın bu noktasına nasıl eriştiklerini anlamamız gerekiyor. En önemlisi Belediye’nin, suçlular bulunduğunda sivil davacı olarak hareket etmesi gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Daha önce de saldırı yapıldı

Öte yandan Rocca, bu tür bir saldırının ilk defa gerçekleşmediğini hatırlatarak, “Daha önce Mart ayında Vittorio Emanuele II’nin atlı heykeli kirletilmişti. İtalya’da, özellikle suçun bu şekilde hafifletilmesinden sonra, çok sayıda vandal cezasız kalıyor. Bu nedenle, yapı ve anıtları zarara uğratarak vandalizmde bulunanlara yönelik cezaları artırmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikBeech Love’dan yeni şarkı: “Pieces”
Sonraki İçerikRed Bull Dance Your Style Türkiye kazananı: Volkan Arıcı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments