Gettodan Çıkış’ın yeni single’ı: “Her Gün Birbirinin Aynı”

0

Gettodan Çıkış, “Keşke Umutla Yaşayabilseydim” kısa çalarından ilk şarkısı olan “Her Gün Birbirinin Aynı” parçasını tüm dijital platformlardan dinleyiciye sundu.

Yerli sahnede uzun yıllar varlığını sürdüren Rete Pegz’in üyeleri Volkan Bilgin (bas gitar) ve Oğuzhan Doğan (davul), 2015 yılında yer aldıkları Zeytinli Rock Festivali dönüşünde, kendilerini heyecanlandıran müziğin peşine düşmeye karar vererek yeni bir projeye adım attılar. Projelerine eklenecek bir elektrik gitarist ile birlikte Stoner Rock kulvarına yeni bir trio proje olarak katılmaya karar vermelerinin üzerinden çok geçmeden fikirlerinden vazgeçip iki kişi yola devam etmeye karar verdiler ve “yenilikçi” bir yaklaşımla bu fikri parlatarak yola çıktılar.

Dünyada geçmişte veya aktif var olan iki kişilik projeleri dikkatlice inceledikten sonra, duymak istedikleri sound’u elde edebilecek ekipmanları da hızlıca deneyimleyerek temin ettiler. 2015’ten bu yana kendilerine ait olan Stüdyo Zoo’da provalarını sürdüren Gettodan Çıkış, bugüne kadar yayınladıkları 2 kısa çaların tüm hazırlıklarını da burada tamamlamıştır.

3 şarkıdan oluşan ilk kısa çaları “Ölüm O Gün Maviydi”yi 2015 yılının kasım ayında yayınlayan grup, bu kısa çalar üzerinden dinleyicinin tepkisini gözlemlediler. Dinleyicilerin elektrik gitarsız olan müziği kabul etmelerinin ardından, hazırlık aşamasında edindikleri kaygıları bertaraf ederek, kendilerinden emin bir şekilde yola devam etmeye karar verdiler.

2016 yılında Peyote’de ilk konserlerine çıkan grup, yine aynı yıl Zeytinli Rock Festivali elemelerinde finale kaldı. 20. Roxy Müzik Günleri’de de finale katılarak seslerini farklı mecralarda da duyurmayı başardılar.

2016 yılında çalışmalarına hız kesmeden ivme kazandırmak için 2. kısa çalar için çalışmalara başladılar. 2017’nin Şubat ayında kayıtlara başladıkları “Dardı Zamanlar, Sokaklar Kadar” kısa çalarını 2017’nin Mart ayında yayınladılar.

 

Yayınladıkları ve yayınlayacakları kısa çalarlar arasında bağlantılar da kuran Gettodan Çıkış’ın ilk kısa çalarının ismi olan “Ölüm O Gün Maviydi”, ikinci kısa çalardaki şarkılardan birinin adıydı. İkinci kısa çaların ismi olan “Dardı Zamanlar, Sokaklar Kadar” ise, üçüncü kısa çalarda yer alacak şarkılardan birinin adı olacak. Albüm isimlerinin yanı sıra, şarkı sözleri ve göndermeler ile yarattıkları nüanslar ile dinleyiciye kendilerini keşfetmeleri için merak uyandırıyorlar.

Yakaladıkları çıkışın neticesinde, 26 Şubat 2017 tarihli Hürriyet gazetesinin Pazar ekinde, yerli sahnenin dikkat çeken müzik grupları arasında kendine yer bulan Gettodan Çıkış, Orhan Erokyar(Ozzy) Ozzy ile Türkçe Rock’ta yer bulmuş, ikinci kısa çaların çıkış şarkısı olan “Kargalarla Raks”ı yayınlamalarının ardından 96,2 Radyo Eksen’de “Sağır Sultan” adıyla yayın yapan Barış Akpolat’ın dikkatini çekmeyi başarmış ve çalınmasını sağlamıştır. 19 Ocak 2018’de “Ölüm O Gün Maviydi” akustik versiyonu ile Spotify resmi “Türkçe Rock” listesinde yer bulmayı başarmıştır. Dijital olarak servis edilen müzik mecraları olan Bir Baba Indie, Rockistasyonu, TurkGitar, Back To The Sound, Pardon Dalmışım, vb.. müzik bloglarında değerlendirmelere konu olan grup, daha özgüvenli bir şekilde yoluna devam etmektedir.

2017 yılının sonundan itibaren grupta tek başına kalan Volkan Bilgin tüm kayıtlarda multiplayer enstrmanist’liğiyle tüm çalgıların kayıtlarını ve vokallerini kendisi yapmaktadır. EP Albümler, Single’lar;
-Ölüm O Gün Maviydi EP – 2015
-Lav (Live in Peyote Single) – 2016
-Dardı Zamanlar, Sokaklar Kadar EP – 2017
-Ölüm O Gün Maviydi (Akustik Versiyon) Single – 2017
-Evimden Uzakta (Single) – 2018
-Cennetten Kovulmuş Gibi(Akustik) – 2018
-Evimden Uzakta(Stüdyo Versiyon) – 2018 
-Her Gün Birbirinin Aynı
Gettodan Çıkış’a aşağıdaki mecralardan takip edebilir, dinleyebilirsiniz.

www.facebok.com/GettodanCikis
www.twitter.com/GettodanCikis
www.instagram.com/GettodanCikis

open.spotify.com/artist/2zQS6xjmtQUtN707NIf5uH

Önceki İçerik24. Gezici Festival için geri sayım başladı
Sonraki İçerikAttilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments