Gizemleri Sherlock Gibi Çöz | Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et

Conan Doyle, Sherlock Holmes’u üniversite profesöründen mi yoksa çok yakın bir aile dostlarından esinlenerek mi yarattı bilemiyorum (Bunların hepsi gizemini koruyan söylentiler) fakat şundan eminim: Doyle, Sherlock’u Edgar Allen Poe’nun yaratmış olduğu karakter olan C.Auguste Dupin’den esinlenerek yarattı.

Aseksüel Sherlock Holmes’un Dupin’den farklı özellikleri vardı elbet. Çözecek bir problem bulamadığı zamanlarda düşünce dünyasının huzursuzluk veren yapısından dolayı kokain ve morfin kullanır; fizik yasaları, kuramlar, mühendislik vb konularda akademik bilgisi olmamasına rağmen cesedin ölüm anındaki düşüş açısına bakarak kurşunun nereden geldiğini hesaplayacak denli doğuştan gelen bir pratik zekası ve onu hiçbir zaman yanıltmayan altıncı hislerinin cesaretiyle hareket ederdi.

Sherlock Holmes’un çözdüğü olayların sayısı bilinmiyor. Bildiklerimiz Conan Doyle tarafından 4 roman ve 56 kısa öyküde toplandı. Şimdi ise bilmediğimiz Sherlock Holmes hikayelerini tanıma zamanı.

Hep Kitap tarafından yayınlanan bir Stewart Ross kitabı olan Gizemleri Sherlock Gibi Çöz – Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et raflardaki yerini aldı ve Sherlock severleri heyecanlandırdı. Daha önce okumadığımız 25 yeni hikayeyle macera severlerin karşısına çıkan kitap Holmes ve Dr.Watson’ın dünyasına bizleri yeniden çekmeyi daha şimdiden başaracak nitelikte.

Fakat kitabın başka bir ayırt edici özelliği var ki (diğer Sherlock Holmes kitaplarından farklı olarak) bu özelliğinden dolayı bile merakımızı cezbediyor.

25 cinayet vakasının tüm verilerini okuyucuyla paylaşan Sherlock olayı ilk önce okuyucunun çözmesini istemekte. Tüm vakaları paylaşıp, detayları anlattıktan sonra kitabın ikinci kısmı olan Çözümler’e geçilmekte. Sherlock’un vaka çözümlemeleriyle kendi çözümlemelerini karşılaştırma şansı bulan okuyucu için kitap daha önceki Sherlock Holmes kitaplarıyla karşılaştırılamayacak bir yerde durmakta ve sırf bu özelliğiyle bile heyecanı ikiye katlamakta.

25 maceranın bizleri nasıl sürükleyiciliği konusunda fikir edinmeniz açısından kitabın ilk macerası olan Baron Galtür’ün Gizemi öyküsünden tadımlık bir örnek vermek istiyorum:

“(…) Mektubun ana fikri Baron Galtür’ün yanlış adamı tutukladıklarında ısrar etmesiydi. Holmes’un dikkatini bu vakaya çeken şey, 25 Şubat 1887’de Baker Sokağı’na bırakılan ve üzerinde Interlarken posta pulu bulunan mektuptu. “İlginç” dedi Holmes, Watson’a, zarfı alıp incelerken. “Kağıdın kırışıklıklarına bakılırsa, bu zarf postalandıktan sonra buhara tutularak açılmış. Ya mektupta politik önem taşıyan konular var.” diye devam etti, “Ya da hapisteki biri yazmış”

Kitap ilk etapta -tüm verileri gözler önüne serip- vakayı çözümünü okuyucuya bırakıyor. Gizemleri Sherlock Gibi Çöz’de okuyucuyu kitabın eksenine alan Stewart Ross, kitabın Çözümler bölümünde Sherlock’un vakayı nasıl çözdüğünü paylaşarak vaka çözümlerini karşılaştırmamıza olanak sağlarken gizemlere, meraka ve heyecana bizleri ortak ediyor.  

Stewart Ross’un derlediği öykülerde Sherlock Holmes yine yalnızca akla dayalı tümdengelim verilerine ve bilgisayar gibi çalışan beyninde depoladığı müthiş bilgi bankası sayesinde olayları çözüyor. Yeni gizemler sayesinde Baker Sokağı 221-B’nin olağanüstü atmosferinde bulacaksınız kendinizi. İllüstrasyon çizimlerle de hayat bulan kitap, hayal dünyanızın daha çabuk harekete geçmesini sağlaması açısından da ilgi çekici.

Olayları ilk kim çözecek Sherlock mu; okuyucular mı? Merakınızı cezbedici yapısıyla dünyanın en ünlü dedektifine karşı kendinizi test etme olanağını bizlere sunan Gizemleri Sherlock Gibi Çöz raflarda sizleri beklemekte. Okumanız dileğiyle…

Gizemleri Sherlock Gibi Çöz
Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et

Yazar: Stewart Ross
Yayınevi: Hep Kitap
Türü: Macera-Polisiye
Çeviri: Ayşegül Gürsel Duyan
Yayın Tarihi: 2019
Sayfa Sayısı 197

Etiketler

0 yorum “Gizemleri Sherlock Gibi Çöz | Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynur Kulak | Takip Et

Aynur Kulak | Instagram

 • Dncenin temel eksenini liberalizmin n plana kard zgrlkle sosyalizmin temel
  Düşüncenin temel eksenini liberalizmin ön plana çıkardığı özgürlükle, sosyalizmin temel aldığı eşitlik kavramları arasında bir
 • Uzun gnler devam ediyor Yenge burlar in doum gnleri balad
  Uzun günler devam ediyor. Yengeç burçları İçin doğum günleri başladı. Ki bu kişilerden biri de
 • Haftaya 3 yerli 6s yabanc olmak zere 9 vizyon filmiyle
  Haftaya 3’ü yerli 6’sı yabancı olmak üzere 9 vizyon filmiyle giriyoruz. Hadi gelin birlikte bir
 • iir deyince duruyorum iir sz konusu olduunda deiiyor dnyam Ben
  Şiir deyince duruyorum. Şiir söz konusu olduğunda değişiyor dünyam. Ben değişiyorum. ‘Garip’ durduklarına bakmayın, aynada
 • Dallar tuhaf alarla eilmi yapraklar oktan yanp kl olmu bu
  Dalları tuhaf açılarla eğilmiş, yaprakları çoktan yanıp kül olmuş bu ağaçlar, sanki küçük kıza bir
 • Giriimlerimizde yanlmaya Mahkumdur elimiz Her sabah planlar yaparm Gn boyu
  Girişimlerimizde yanılmaya Mahkumdur elimiz Her sabah planlar yaparım, Gün boyu ise saçmalarım. / Voltaire Micromegas
 • Game Of Thrones son sezon ne zaman yaynlanacak olaylar nasl
  Game Of Thrones son sezon ne zaman yayınlanacak, olaylar nasıl gelişecek, sonu nasıl bağlanacak falan
 • Aynayla uzun uzadya ilgilenmediimiz bir gn Pazartesi Bakyoruz ona ama
  Aynayla uzun uzadıya ilgilenmediğimiz bir gün Pazartesi. Bakıyoruz ona ama hafta sonları kadar baktığımız gibi
 • Pazar gnlerinin bir yandan zgr saatleri bir yandan i gnlerine
  Pazar günlerinin bir yandan özgür saatleri bir yandan iş günlerine bağlanacak olmasının hafiften hissedilecek sıkıntısı.
 • Cennete duyulan zlem insann insan olmamaya duyduu zlemdir Bu alnt
  “Cennete duyulan özlem insanın insan olmamaya duyduğu özlemdir." Bu alıntı Milan Kundera’nın Var Olmanın Dayanılmaz

Reklam

Aynur Kulak | Twitter

Pin It on Pinterest