Gizemleri Sherlock Gibi Çöz | Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et

Conan Doyle, Sherlock Holmes’u üniversite profesöründen mi yoksa çok yakın bir aile dostlarından esinlenerek mi yarattı bilemiyorum (Bunların hepsi gizemini koruyan söylentiler) fakat şundan eminim: Doyle, Sherlock’u Edgar Allen Poe’nun yaratmış olduğu karakter olan C.Auguste Dupin’den esinlenerek yarattı.

Aseksüel Sherlock Holmes’un Dupin’den farklı özellikleri vardı elbet. Çözecek bir problem bulamadığı zamanlarda düşünce dünyasının huzursuzluk veren yapısından dolayı kokain ve morfin kullanır; fizik yasaları, kuramlar, mühendislik vb konularda akademik bilgisi olmamasına rağmen cesedin ölüm anındaki düşüş açısına bakarak kurşunun nereden geldiğini hesaplayacak denli doğuştan gelen bir pratik zekası ve onu hiçbir zaman yanıltmayan altıncı hislerinin cesaretiyle hareket ederdi.

Sherlock Holmes’un çözdüğü olayların sayısı bilinmiyor. Bildiklerimiz Conan Doyle tarafından 4 roman ve 56 kısa öyküde toplandı. Şimdi ise bilmediğimiz Sherlock Holmes hikayelerini tanıma zamanı.

Hep Kitap tarafından yayınlanan bir Stewart Ross kitabı olan Gizemleri Sherlock Gibi Çöz – Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et raflardaki yerini aldı ve Sherlock severleri heyecanlandırdı. Daha önce okumadığımız 25 yeni hikayeyle macera severlerin karşısına çıkan kitap Holmes ve Dr.Watson’ın dünyasına bizleri yeniden çekmeyi daha şimdiden başaracak nitelikte.

Fakat kitabın başka bir ayırt edici özelliği var ki (diğer Sherlock Holmes kitaplarından farklı olarak) bu özelliğinden dolayı bile merakımızı cezbediyor.

25 cinayet vakasının tüm verilerini okuyucuyla paylaşan Sherlock olayı ilk önce okuyucunun çözmesini istemekte. Tüm vakaları paylaşıp, detayları anlattıktan sonra kitabın ikinci kısmı olan Çözümler’e geçilmekte. Sherlock’un vaka çözümlemeleriyle kendi çözümlemelerini karşılaştırma şansı bulan okuyucu için kitap daha önceki Sherlock Holmes kitaplarıyla karşılaştırılamayacak bir yerde durmakta ve sırf bu özelliğiyle bile heyecanı ikiye katlamakta.

25 maceranın bizleri nasıl sürükleyiciliği konusunda fikir edinmeniz açısından kitabın ilk macerası olan Baron Galtür’ün Gizemi öyküsünden tadımlık bir örnek vermek istiyorum:

“(…) Mektubun ana fikri Baron Galtür’ün yanlış adamı tutukladıklarında ısrar etmesiydi. Holmes’un dikkatini bu vakaya çeken şey, 25 Şubat 1887’de Baker Sokağı’na bırakılan ve üzerinde Interlarken posta pulu bulunan mektuptu. “İlginç” dedi Holmes, Watson’a, zarfı alıp incelerken. “Kağıdın kırışıklıklarına bakılırsa, bu zarf postalandıktan sonra buhara tutularak açılmış. Ya mektupta politik önem taşıyan konular var.” diye devam etti, “Ya da hapisteki biri yazmış”

Kitap ilk etapta -tüm verileri gözler önüne serip- vakayı çözümünü okuyucuya bırakıyor. Gizemleri Sherlock Gibi Çöz’de okuyucuyu kitabın eksenine alan Stewart Ross, kitabın Çözümler bölümünde Sherlock’un vakayı nasıl çözdüğünü paylaşarak vaka çözümlerini karşılaştırmamıza olanak sağlarken gizemlere, meraka ve heyecana bizleri ortak ediyor.  

Stewart Ross’un derlediği öykülerde Sherlock Holmes yine yalnızca akla dayalı tümdengelim verilerine ve bilgisayar gibi çalışan beyninde depoladığı müthiş bilgi bankası sayesinde olayları çözüyor. Yeni gizemler sayesinde Baker Sokağı 221-B’nin olağanüstü atmosferinde bulacaksınız kendinizi. İllüstrasyon çizimlerle de hayat bulan kitap, hayal dünyanızın daha çabuk harekete geçmesini sağlaması açısından da ilgi çekici.

Olayları ilk kim çözecek Sherlock mu; okuyucular mı? Merakınızı cezbedici yapısıyla dünyanın en ünlü dedektifine karşı kendinizi test etme olanağını bizlere sunan Gizemleri Sherlock Gibi Çöz raflarda sizleri beklemekte. Okumanız dileğiyle…

Gizemleri Sherlock Gibi Çöz
Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et

Yazar: Stewart Ross
Yayınevi: Hep Kitap
Türü: Macera-Polisiye
Çeviri: Ayşegül Gürsel Duyan
Yayın Tarihi: 2019
Sayfa Sayısı 197

Etiketler

0 yorum “Gizemleri Sherlock Gibi Çöz | Akıl Yürütme Güçlerini Dünyanın En Ünlü Dedektifine Karşı Test Et”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynur Kulak | Takip Et

Aynur Kulak | Instagram

 • Sadece karikatr dergileri alp okuyan veya sadece izgi roman okuyan
  Sadece karikatür dergileri alıp okuyan veya sadece çizgi roman okuyan bir kesim var/dı. İyi ki
 • Bana var olduumu syleyin yetkinin beyan edilmesidir Bana dndm syleyin
  “Bana var olduğumu söyleyin.” yetkinin beyan edilmesidir. “Bana düşündüğümü söyleyin” analitik aktarım sırasında ötekinden beklenendir.
 • Kapitalizm iin uzun sredir konuulan bozulma ve bunama safhasna geldii
  Kapitalizm için uzun süredir konuşulan bozulma ve bunama safhasına geldiği konusu gerçeği yansıtıyor mu bilinmez
 • ok gzel bir pazar gn Uyann hadi ieklerinizi en son
  Çok güzel bir pazar günü. Uyanın hadi Çiçeklerinizi en son ne zaman suladınız ve konuştunuz
 • Yazdan kalma gnler kadar gzel gnler yayoruz hala Byle birka
  Yazdan kalma günler kadar güzel günler yaşıyoruz hala. Böyle birkaç hafta daha devam eder belki
 • Sinema salonlarnda bu hafta 4 yerli 3 yabanc olmak zere
  Sinema salonlarında bu hafta 4’ü yerli 3’ü yabancı olmak üzere 7 vizyon filmi yer almakta.
 • Yeni dneme yeni videolarla balam bulunuyorum Bu sefer edebiyatla deil
  Yeni döneme yeni videolarla başlamış bulunuyorum. Bu sefer edebiyatla değil de sinema ile başlamak istedim.
 • Baarszla uramay gze almann klasik tm baar ltleri kadar gzel
  Başarısızlığa uğramayı göze almanın, klasik tüm başarı ölçütleri kadar, güzel bir hayat için elzem olduğunu;yerine
 • Davran deitirmeyen bilgi ie yaramaz Yeryznn dnebilen tek canls olarak
  Davranışı değiştirmeyen bilgi işe yaramaz. Yeryüzünün düşünebilen tek canlısı olarak bilgi bizleri olduğumuz kişiye çevirirken
 • Birlikte yaamann yollarn her gn bir ekilde aryoruz ve buluyoruz
  Birlikte yaşamanın yollarını her gün bir şekilde arıyoruz ve buluyoruz. Çok zor evet. Bazen imkansızlaşsa

Reklam

Aynur Kulak | Twitter

Pin It on Pinterest