Grup Doğuş, 45 yıl sonra aynı isimli plakla geri dönüyor

Grup Doğuş’un yalnızca kaset formatında bulunan 8 şarkılık albümü Ironhand Records tarafından plak formatında yayınlanıyor.

Grup Doğuş, gurbetçilik (gastarbeiterlik) aurası üzerinden tanımladığımız Derdiyoklar vb. ekiplerin oluşturduğu tınının alabildiğine dışında kalmış bir grup. 1974 yılında Münih’te kurulan grubun kadrosu, vokal ve orgda Tufan Aydoğan (askerlik arkadaşı Barış Manço’nun tabiriyle “Orglar Fatihi Hammond Tufan”), basta Muhittin Aydoğan, davulda daha önce Erkut Taçkın’la da çalışmış Koray Dikmen ve gitar ve vokalde Sedat Ürküt’ten oluşuyor.

Grup Doğuş, büyük bir şans eseri, daha ilk yılında temelde gurbetçilere yönelik işler yapan ve pek çok Türkiyeli müzikal ürünün Almanya’daki lisans taşıyıcısı olan Minareci firmasından bir albüm teklifi aldı. Hücum kayıt olarak kaydedilen albüm sadece kaset formatında basıldı ve mütevazı bir satış hikayesinden sonra tamamen unutuldu, ta ki bugüne kadar… İşte bu kenarda kalmış kasetten 8 şarkı plak için remaster edildi ve hak ettiği plak formatında yeniden basıldı.

Albüm, ilk dönem Anadolu Pop kuşağının prodüksiyon baskısıyla otosansüre tabi tutulmuş performansları yüzünden kulaklarımızın sadece sınırlandırılmış hallerine aşina olduğu eserleri, çiğ ve yapımcı eli değmemiş bir biçimde bize sunuyor.  Böylelikle uzun süren gitar ve Hammond org soloları, progresif bir yaklaşım, akan bir enerji ve sağlam bir groove bütün eserlere damgasını vuruyor. Garip ama gerçek; bu unutulmuş gurbetçi sahne grubu, Anadolu Pop’un mirasını öyle bir elden geçiriyor ki özgün hallerini Barış Manço, Cem Karaca, Üç Hürel ve Selda gibi isimlerden dinlediğimiz şarkıları zihin açıcı bir şekilde yeniden üretip “Bir de böyle düşünün” diyor.

Plak formatında ilk defa yayınlanan albüme grubun iki sayfadan oluşan, fotoğraflarla bezenmiş İngilizce ve Türkçe hikayeleri eşlik ediyor. Albüm aynı zamanda iTunes, Spotify, Bandcamp gibi dijital servislerde de yerini aldı.

Etiketler

0 yorum “Grup Doğuş, 45 yıl sonra aynı isimli plakla geri dönüyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest